Video convertor fibră HDTVI-201 ULTIMODE (1 canal, SM, 20 km. PAL și HD-TVI)

Suport tehnic

Detalii

Convertorul de fibră optică ULTIMODE HDTVI-201 L2020 transmite un canal video de la o cameră HD-TVI sau PAL pe fibră optică pe o distanţă de până la 20 de km.
Video convertorul ULTIMODE HDTVI-201 asigură transmisia unui canal video printr-o singură fibră optică. Datorită lăţimii de bandă mai mare în comparaţie cu convertoarele video PAL, setul poate transmite şi semnale HD-TVI atât la calitate 720p cât şi la 1080p. SetulL2120 conţine două module, transmiţător şi receptor şi alimentatoare pentru acestea (5VDC/2A).
Senzitivitatea receiver-ului şi puterea de ieşire a transmiţătorului sunt suficiente pentru a transmite semnalul până la 20 de km. Pentru distanţe mai scurte (de până la 2 km) este necesară utilizarea unui atenuator. Dioda laser durabilă cu rezonator Fabry-Perot asigură un timp mediu de bună funcţionare (MTBF) de cel puţin 100.000 de ore (mai mult de 11 de ani).
Caracteristici distinctive:
  • 1 canal video
  • funcţionează cu camere HD-TVI (720p şi 1080p), PAL precum şi cu camere AHD în mod PAL
  • distanţă maximă: 20 km
  • transmisie printr-o fibră singlemode (WDM)
  • LEDuri ce indică starea de funcţionare
  • setul conţine transmiţător şi receptor precum şi alimentatoare
  • instalare simplă şi rapidă
Montarea corectă a mufei FC/PC.
Ghidajul conectorului se potrivește în locaș.
Atenţie!! Nu este recomandat să vă uitaţi direct în portul de fibră optică cât timp echipamentul este în funcţiune. Lumina invizibilă pentru ochiul uman poate afecta serios retina!
De ce sa alegeţi fibra optică:
  • posibilitatea de a transmite semnale pe distanţe mari (atenuare mică a fibrelor optice - de exemplu, pentru lungimea de undă de 1550 nm, atenuarea este de aprox. 0,2 dB pe kilometru, ceea ce înseamnă că semnalul poate fi transmis pe o distanţă de 200 km - fără regenerare)
  • transfer mare de date printr-o singură fibră
  • rezistenţă la interferenţe electromagnetice
  • rezistenţă la condiţiile meteorologice (umiditate, descărcări electrostatice şi altele)
  • nu se pot intercepta
  • greutate redusă şi dimensiuni mici
Convertoarele video ULTIMODE sunt utilizate pe scară largă pentru transmiterea de semnale CCTV pe distanţe lungi şi în zonele expuse la condiţii meteorologice dificile. Fibrele optice asigură izolare electrică completă şi rezistenţă la interferenţe electromagnetice. Mai jos este o aplicaţie demonstrativă pentru convertoarele ULTIMODE.
Modele de convertoare ULTIMODE HDTVI
NumeHDTVI-201HDTVI-202HDTVI-204HDTVI-208
CodL2020L2030L2040L2080
Număr canale video
1248

Specificații

Tip produs Video convertor
Producător ULTIMODE
Nume HDTVI-201
Numărul de canale video buc. 1
Canal de date Da
Interval de transmisie fibră monomodală km 20
fibră multimode +/-0.5
Tip conector FC/PC
Tip transmisie WDM – 1 fibră
lungime de undă Transmiţător nm 1310/1550
receptor nm 1550/1310
Standarde video AHD, CVBS, HD-CVI, HD-TVI
Rezoluția maximă a camerei MP 4
Semnal video Vp-p 1
Impedanță Ohm 75
Alții
SNR dB > 70
Alimentare electrică Tensiune DCV 5
Capacitate A 2
Consum de energie (1 modul) W < 7
Temp. funcționare °C -10...75
Umiditate 10...90 (fără condens)
Dimensiuni mm 190 × 140 × 30
Greutate (set) kg