Transmitter optic TERRA OT501W 1x6 dBm SAT/DVB-T TERRA

Suport tehnic

Detalii

Transmitterul optic TERRA OT501W A9872 este folosit la transmisia semnalelor TV prin fibră optică. Acesta converteşte semnalele RF de la un LNB quatro şi o intrare CATV/DVB-T2/radio FM la semnal optic. Multiplexorul WDM incorporat transmite două grupe de semnal separate, una în fereastra de transmisie optică II (1310 nm) şi una în fereastra III (1550 nm), garantând astfel o transmisie fără probleme. Ieşirea optică (FC/APC - Angled Physical Contact) a OT501W A9872 are o putere de 6 dBm putând fi distribuită la până la 32 de noduri (OR501W QUATRO + DVB-T A9877 sau OR501MW QUAD + DVB-T A9875) pe o rază de până la 10 km, pe fibre singlemode. Distanţele exacte şi numărul maxim de noduri se stabileşte după calcularea bugetului optic. Fiecare intrare a transmitterului este dotată cu funcţie automatic gain control (AGC) şi asigură stabilitatea semnalului (compensează variaţiile nivelului de semnal datorate condiţiilor meteorologice de tip ploaie sau înnorări) adâncimea de modulaţie fiind constantă.
Elemente distinctive:
  • Conectare pe fibră
  • O singură fibră singlemode în loc de magistrale de 5 sau 9 cabluri coaxiale.
  • Carcasă de aluminiu turnată pentru o ecranare – class A.
  • Utilizare cu LNB QUATRO – antena și LNB-ul pot fi orientate cu orice satfinder.
  • Semnal stabil datorită funcţiei AGC din transmitter şi OLC (Optical Level Control) la receptoare.
  • Transmitterul nu se montează la antenă ţo poate fi montat într-o locaţie mai favorabilă, cameră tehnică, hol, etc. pentru a creşte stabilitatea parametrilor şi durata de viaţă a sistemului.
  • Buget optic de 21 dB – semnalul putând fi distribuit prin splittere la până la 32 căi pe o rază de până la 10 km, pe fibre singlemode.
  • Orice cale terminată cu nod optic poate fi conectată direct la un multiswitch sau grup de multiswitchuri. Numărul total de abonaţi putând ajunge la mai mult de 1000.
Articole recomandate disponibile în bibliotecă:
Vă putem face orice patchcord-uri optice la comandă.Pentru detalii despre conectică și preț vă rugăm să contactați echipa de de vânzări.

Mai jos aveți un exemplu de sistem de distribuție TV satelit bazat pe echipamente optice Terra
LNB QUATRO Inverto BLACK Ultra 0.2dBTransmitter optic TERRA OT501W 1x6 dBm SAT/DVB-T TERRAAntenă radio FM 1RUZ PM B (O+V omnidirecţională)Antena TV UIF DIPOL 44/21-48 DVB-T2 Tri Digit de mare câștigAntena DAB/DVB-T2 DIPOL-4/5-12 (6-8 dB, 170-230 MHz)Sumator de catarg Terra DC015L (VHFI/II+FM-VHFIII-UHF)Multiswitch Terra MR-516 (1xSAT+CATV, 16 ieşiri, amplificat, CLASS A)Tap TV/SAT Terra SD-520 (20 dB, class A)Priză TV - Radio - Satelit Signal Receiver optic TERRA OR501W (QUATRO + DVB-T2/CATV/FM)Amplificator multiswitch satelit Terra SA-51 (5 intrări, class A, cu sursă)Antena satelit FAMAVAL offset 100 LH (100cm, Fe)
Un sistem de distribuţie TV satelit pe fibră optică

Specificații

Tip produs Transmitter optic
Nume OT501W
Tipul semnalului TV/SAT
Producător TERRA
Intrare – semnal RF
Tip conector F
Tip ieșire 4 × SAT: VL/VH/HL/HH, 1 × DVB-T/T2
MHz 1 × 47-862, 2 × 1100-2150, 2 × 950-1950
dBµV DVB-T: 69-89 (total), 60-80 (mux), SAT: 75-95 (total), 60-80 (transponder)
Impedanta de intrare Ohm 75
Return loss dB > 10
Ieșire – semnal optic
Tip conector FC/APC
Laser tip FP
lungime de undă nm 1310 (SAT), 1550 (DVB-T)
Putere ieșire dBm 6
Numărul de ieșiri optice buc. 1
Alți parametri
Alimentare pentru preamplificator de antenă DC V/A 9/0.1
Tensiunea de alimentare DCV 12 – 24
Consumul de energie W 11 (fără sarcină externă), 18 (cu sarcină externă)
Interval temperatură de funcționare °C -10...+40
Dimensiuni mm 108 × 190 × 54
Greutate kg