Sursă laser GRANDWAY FHS2Q01F (850/1300/1310/1550 nm)

Cod: L5826
2566,04 Lei
Preţ cu TVA Rabat Cant. Validitate
2566,04 Lei 0 % de la 1 buc.
Disponibil
Sursa de laser GRANDWAY FHS2Q01F L5826 este o unealtă necesară pentru măsurarea atenuării optice a unui segment de cablu în rețele optice FTTx. Sursa generează unde laser cu lungimi de undă și puteri predeterminate pentru măsurători cât mai precise.
• lungime de undă generată: 850 nm, 1300 nm, 1310 nm sau 1550 nm;
• putere de ieșire: -5,0 dBm;
• Funcția AUTO-OFF;

Garanție

Garanție 2 ani.

Suport tehnic

Detalii

Sursa de laser GRANDWAY FHS2Q01F L5826 este o unealtă necesară pentru măsurarea atenuării optice a unui segment de cablu în rețele optice FTTx. Sursa generează unde laser cu lungimi de undă și puteri predeterminate pentru măsurători cât mai precise.

Echipamentul generează o rază laser cu o lungime de undă de 850 nm, 1300nm, 1310 nm sau 1550 nm cu o putere de -5 dBm ca undă constantă modulată la o frecvenţă de 270 Hz, 1 kHz, sau 2 kHz. Stabilitatea pe timp scurt a sursei laser este <0.1 dB pentru perioade mai mici de 15 minute şi <0.2 db pe perioade mai lungi de 5 ore. Echipamentul poate fi utilizat la temperaturi de -10°C - +50°C.
Dispozitivele din seria FHP2 pot transmite informații despre lungimea undelor transmise, datorită cărora powermetru din această serie va trece automat la recepția semnalului. Această caracteristică reduce nevoia de comunicare între tehnicieni și riscul de eroare.
Dimensiunile şi greutatea mică a aparatului îl fac perfect pentru utilizarea pe teren. Vârful este dedicat conectorilor FC cu ferulă de 2.5 mm. Aparatul se alimentează de la o baterie Li-Po 800 mAh sau de la alimentatorul de 230 VAC / 5 VDC inclus în set.
Caracteristici cheie
  • lungimea de undă generată: 850 nm, 1300 nm, 1310 nm sau 1550 nm;
  • putere de ieșire: -5,0 dBm;
  • Funcția AUTO-OFF;
  • ușor de citit, ecran iluminat din spate;
  • dimensiuni mici și greutate redusă;
  • operare simplă și intuitivă.
ATENȚIE! Raza laser este periculoasă pentru ochi! Utilizatorul trebuie să opereze cu atenție dispozitivul!
Dispozitivul este destinat utilizării împreună cu multimetrul optic GRANDWAY FHP2B04 L5822.
Conectarea corespunzătoare a unui conector FC/PC.
Pana de pe conector intră în locul corespunzător.
Temperatura şi condiţiile ideale de funcţionare (1550 nm, mod CW): temperatură 23±3°C, umiditate <70%. Apatatul trebuie încălzit înainte de utilizare (25 de minute, preferabil la o temperatură de 25°C).

Specificații

Tip produs Sursă de lumină
Tip sursă Singlemode, Multimode
Producător GRANDWAY
Nume FHS2Q01F
Lungimea de undă generată nm 850, 1300, 1310, 1550
Puterea de transmisie dBm -5
Stabilitatea sursei dB < 0.1 (15 minute)
Conector FC/UPC
Adaptor SC/UPC
Modulare Hz 270, 1000, 2000
Toleranță la lungimea de undă nm 20
Temperatura maximă funcționare °C -10...+50
depozitare -20...+70
Dimensiuni mm 160 × 76 × 45
Greutate kg
Alimentare electrică 2 × AA