Sursă laser GRANDWAY FHS1D02 (1310/1550nm)

Cod: L5825
1315,93 Lei
Preţ cu TVA Rabat Cant. Validitate
1315,93 Lei 0 % de la 1 buc.
Disponibil
Sursa optică de laser GRANDWAY FHS1D02 L5825 este folosită la măsurarea atenuării fibrelor optice din reţele FTTx. Sursa generează unde laser cu o lungime de undă şi putere predefinite pentru a permite măsurători precise.
• Laser cu lungimea de undă: 1310 nm / 1550 nm;
• Putere: -5.0 dBm
• Două posibilităţi de alimentare (acumulator sau încărcător);
• Funcţie AUTO-OFF;
• Ecran iluminat uşor de citit;
• Dimensiuni reduse şi greutate mică;
• Utilizare simplă.

Garanție

Garanție 2 ani.

Suport tehnic

Detalii

Sursa optică de laser GRANDWAY FHS1D02 L5825 este necesară pentru măsurarea atenuării fibrelor optice din reţele FTTx. Sursa generează unde laser cu o lungime de undă şi putere predefinite pentru a permite măsurători precise.
Echipamentul generează o rază laser cu o lungime de undă de 1310 nm sau 1550 nm cu o putere de -5 dBm ca undă constantă modulată la o frecvenţă de 270 Hz, 1 kHz, sau 2 kHz. Stabilitatea pe timp scurt a sursei laser este <0.1 dB pentru perioade mai mici de 15 minute şi <0.2 db pe perioade mai lungi de 5 ore. Echipamentul poate fi utilizat la temperaturi de -10°C - +50°C.
Dimensiunile şi greutatea mică a aparatului îl fac perfect pentru utilizarea pe teren. Vârful este dedicat conectorilor FC cu ferulă de 2.5 mm. Aparatul se alimentează de la o baterie Li-Po 800 mAh sau de la alimentatorul de 230 VAC / 5 VDC inclus în set.
Funcţii şi parametri
  • laser cu lungimea de undă: 1310 nm / 1550 nm;
  • putere: -5.0 dBm
  • două posibilităţi de alimentare (acumulator sau încărcător);
  • funţie AUTO-OFF;
  • ecran iluminat uşor de citit;
  • dimensiuni reduse şi greutate mică;
  • utilizare simplă.
Atenţie! Lumina laser invizibilă este periculoasă pentru ochi! Utilizatorul trebuie şă fie foarte atent pe timpul funcţionării echipamentului!
Se recomandă utilizarea împreună cu powermetrul optic GRANDWAY FHP1B02 L5821.
Poziționarea corectă a mufei FC/PC
Temperatura şi condiţiile ideale de funcţionare (1550 nm, mod CW): temperatură 23±3°C, umiditate <70%. Apatatul trebuie încălzit înainte de utilizare (25 de minute, preferabil la o temperatură de 25°C).

Specificații

Tip produs Sursă de lumină
Tip sursă Singlemode
Producător GRANDWAY
Nume FHS1D02
Lungimea de undă generată nm 1310, 1550
Puterea de transmisie dBm -5
Stabilitatea sursei dB < 0.1 (15 minute)
Conector FC/UPC
Modulare Hz 270, 1000, 2000
Toleranță la lungimea de undă nm 20
Temperatura maximă funcționare °C -10...+50
depozitare -20...+70
Dimensiuni mm 115 × 65 × 30
Greutate kg
Alimentare electrică 4 × AAA