Set media converter gigabit ULTIMODE M-207G 1Gb/s (WDM, singlemode, 20 km)

Cod: L11525
415,95 Lei
Preţ cu TVA Rabat Cant. Validitate
415,95 Lei 0 % de la 1 buc.
Disponibil
Convertorul media Ethernet ULTIMODE M-207G transformă semnalele electrice (date Ethernet) de la un cablu STP/UTP, în semnal luminos modulat transmis prin fibră optică single-mode ...
• Pentru sisteme IP CCTV şi reţele de date
• Foloseşte doar o singură fibră optică (WDM)
• Distanţă mare de transmisie- 20 km
• Port RJ45 Ethernet 10/100/1000 Mb/s
• Instalare rapidă şi uşoară (plug&play)
• Setul cuprinde două echipamente împreună cu sursele de alimentare

Garanție

Garanție 2 ani.

Suport tehnic

Detalii

Convertorul media Ethernet ULTIMODE M-207G,L11525 transformă semnalele electrice (date Ethernet) de la un cablu STP/UTP, în semnal luminos modulat transmis prin fibră optică single-mode.
ULTIMODE M-207G este un convertor media fiabil, care permite transmisia de date Fast/Gigabitt Ethernet prin fibră optică single-mode la o distanţă de până la 20 km. Fiecare dintre cele două convertoare media are o mufă SC utilizată pentru a transmite (Tx) sau recepţiona (Rx) semnal. Toate acestea sunt posibile datorită tehnologiei WDM - lumina laser de diferite lungimi de undă transmite semnale diferite pe o singură fibră optică, scăzând semnificativ costurile de instalare. Setul L11525 conţine două transceiver-e şi două surse de alimentare (5VDC/2A).
Unul dintre dispozitive transmite semnal optic în a treia fereastră de transmisie (1550 nm), în timp ce al doilea utilizează fereastra a doua (1310 nm). Senzitivitatea receiver-ului şi ieşirea transmiţătorului sunt adaptate pentru a transmite informaţii până la 20 de km. Pentru distanţe mai scurte (până la 2 km) este necesară aplicarea unei atenuări suplimentare de 2dB pe ambele părţi ale cablului optic. Acestea vor proteja împotriva "arderii".
Dispozitivele ULTIMODE au MDI/MDIX, o funcţie de detectare automată, care găseşte şi setează modul şi cea mai mare viteză de conectare. Mecanismul "Store and forward" permite verificarea datelor recepţionate folosind funcţia de control.


Media convertoarele ULTIMODE sunt complet compatibile cu standardele IEEE 802.3 şi IEEE 802.3u. Instalarea lor este foarte simplă datorită caracteristicii "Plug and Play". Indicatorii LED arată starea de funcţionare curentă. Dioda laser durabilă cu rezonator Fabry-Perot asigură un timp mediu de bună funcţionare (MTBF) de cel puţin 100.000 de ore (mai mult de 11 de ani).
Când un echipament ULTIMODE nu comunică cu un switch de la un alt producător (ex.: TP-Link), parametrul Duplex al portului optic de pe echipamentul incompatibil trebuie setat pe AUTO.
Elemente distinctive:
  • 1 x port Ethernet 10/100/1000 Mbps (RJ-45)
  • distanţa maximă de transmisie de 20 km
  • transmisie printr-o fibră optică single-mode (WDM)
  • indicatorii LED arată starea de funcţionare
  • instalare uşoară (plug and play)
  • setul conţine 2 transceiver-e şi 2 alimentatoare
ATENŢIE!! Nu este permis să vă uitaţi direct la portul de fibre atunci când aparatul este conectat. Radiaţiile invizibile pentru ochiul uman pot deteriora retina!
De ce să alegem fibra optică:
  • posibilitate de a transmite semnal pe distanţe lungi (atenuare scăzută a fibrelor optice - de exemplu, pentru lungimea de undă de 1550 nm atenuarea este de aproximativ 0,2 dB pe kilometru, ceea ce înseamnă că semnalul poate fi transmis la o distanţă de 200 km - fără a regenera semnalul)
  • transfer de informaţii de mare volum prin intermediul unei singure fibre;
  • rezistentă la interferenţe electromagnetice;
  • rezistentă la condiţiile meteo (umiditate, descărcări electrostatice şi altele)
  • fără posibilitate de interceptare
  • greutate redusă şi dimensiuni mici
Media convertoarele ULTIMODE sunt utilizate pe scară largă pentru transmiterea de semnale Ethernet pe distanţe lungi şi în zonele expuse la condiţii meteorologice nefavorabile. Fibra optică asigură izolare electrică completă şi rezistenţă la interferenţe electromagnetice.Media convertoarele sunt în principal utilizate pentru a conecta clădiri prin reţele LAN (de exemplu, clădirile dispersate ale unei corporaţii). Mai jos este o aplicaţie demonstrativă pentru media convertoarele ULTIMODE.
Dispozitivele sunt proiectate pentru a funcţiona în interior. Seria ULTIMODE include anumite tipuri:
  • cu două fibre multimode - transmisie până la 2km - M-023M L10021
  • cu două fibre single-mode - transmisie până la 40km - M-403M L11041
  • cu o singură fibră single-mode (WDM) - transmisie până la 20km - M-207M L11521 şi transmisie de până la 40 km - M-407M L11541

Specificații

Tip produs Media converter
Marcă ULTIMODE
Nume M-207G
Tip transmisie WDM – 1 fiber
Tip fibră optică Single-mode
Viteza interfeței optice MBps 1000
Tipul conectorului de interfață optică SC/PC simplex
Interval de transmisie km 20
lungime de undă Tx nm 1310/1550
Rx nm 1550/1310
Puterea emițătorului dBm -8...-5
Sensibilitatea receptorului dBm > -22
Port Ethernet număr buc. 1
viteză MBps 10/100/1000
Tip conector RJ45
Alții
Led-uri PWR, 1000M, Link Act, FDX, SD
Alimentare electrică tensiune DCV 5
Capacitate curentă A 2
Temp. funcționare °C 0...+50
Dimensiuni mm 97 × 73 × 27