Reflectometru OTDR Grandway FHO3000L-D26

Cod: L5828
5470,48 Lei
Preţ cu TVA Rabat Cant. Validitate
5470,48 Lei 0 % de la 1 buc.
Disponibil
Reflectometrul OTDR GRANDWAY FHO3000L-D26 este folosit pentru măsurarea reflexiei, estimează atenuări și analizeză evenimentele din legăturile optice. Prețul mic și parametrii buni ai dispozitivului îl fac ideal pentru teste în rețele optice punct-la-punct sau sisteme optice tip FTTH sau GPON. Un mare avantaj al reflectometrului este că pot furniza aproape orice informație despre fibră fără a necesita conectarea unui alt dispozitiv la celălalt capăt.

Garanție

Garanție 2 ani.

Suport tehnic

Detalii

Reflectometrul OTDR GRANDWAY FHO3000-D26 este folosit pentru măsurarea reflexiei, estimează atenuări și analizeză evenimentele din legăturile optice. Prețul mic și parametrii buni ai dispozitivului îl fac ideal pentru teste în rețele optice punct-la-punct sau sisteme optice tip FTTH sau GPON. Un mare avantaj al reflectometrului este că pot furniza aproape orice informație despre fibră fără a necesita conectarea unui alt dispozitiv la celălalt capăt.
Din august 2023, versiunea FHO3000L apare cu o serie de modificări și îmbunătățiri, inclusiv:
  • circuit de alimentare reproiectat
  • procesor nou, mai rapid
  • schimbat aspectul tastaturii și atribuirea butoanelor
  • meniu reîmprospătat
  • prezentarea mai intuitivă a măsurătorilor îmbogățește rezultatele cu vizualizări grafice
  • funcție îmbunătățită FLM (Fiber Link Map) care permite instalatorilor mai puțin experimentați să testeze fibrele optice - întreaga măsurătoare este efectuată automat, iar în loc de o reflectogramă, pe ecran este prezentată o interpretare grafică a legăturii cu toate evenimentele
  • tester cabluri de retea si conectori RJ45 (test de continuitate, lungime)
Reflectometrele din seria FHO3000 sunt caracterizate de un design compact și greutate mică. Plaja largă de valori măsurabile cu FHO3000-D26L5858 (26 dB la 1310 nm și 24 dB la 1550 nm) permit măsurarea linkurilor optice cu lungimi de chiar și sute de kilometri.
Reflectometrul redă informații legate de pierderile din spliceuri, conectori și fibră cât și reflexia oricărei neregularități din calea optică. Dispozitivul afișează și distanța dintre aceste puncte (evenimente) pe ecranul HD tactil de 5-inchi pe lângă distanța totală a căii optice, completate cu informații clare și inteligibile. Meniul ușor de utilizat al reflectometrului minimizează timpii necesari testelor și analiza rezultatelor obținute.
OTDRul Grandway este dotat cu un visual fault locator (VFL) (sursă de lumină laser vizibilă pentru detectarea cablurilor defecte) cu o putere de 10 mW şi acoperire ce aprox. 12 km şi cu un powermetru optic cu plajă -60...+5 dBm.
Memoria incorporată de 4 GB poate salva peste 40.000 de măsurători. După conectarea reflectometrului la un PC, dispozitivul este recunoscut ca "mass storage device" (dispozitiv de stocare). Datele măsurătorilor pot fi copiate pe PC și analizate în detaliu cu apletul inclus. Apletul, are dasemenea, opțiunea +++generare rapoarte++ pentru testele efectuate.
Fereastra OTDR Viewer şi un raport

Specificații

Tip produs OTDR
Marcă GRANDWAY
Nume FHO3000-D26
Date generale
Afișaj TFT-LCD 5'', touchscreen
Tip conector SC/UPC
Baterie/acumulator tip - Li
tensiune/capacitate V/mAh 7.4/3300
timpul de lucru H 6
timp de incărcare H
Temperatura maximă operațiune °C -10...50
depozitare -20...70
Umiditate admisă < 95
Greutate kg
Accesorii Incarcator de 5 V, carcasa, curea
Interval dinamic 1310 nm dB 26
1550 nm dB 24
diametrul maxim al catargului ns 3, 5, 10, 20, 100, 200, 500, 1000, 5000, 10000
Raza de masurare km 0.1, 0.5, 2, 5, 10, 20, 40, 80, 120, 160, 240
Rezoluție minimă de eșantionare cm 5
Numărul de puncte de măsurare buc. 128
Liniaritate dB/dB < 0.05
Precizia măsurătorilor dB
Precizia măsurării distanței m 1 (+ measured distance × 3 × 10^-5 + sampling resolution)
Indicele de refracție a fibrelor 1.2 – 1.5999 cu pași de 0.0001
Posibilitatea de a nu folosi bobina de lansare Nu
lungime de undă nm 650
putere ieșire mW 10
Gamă km 12
Conector FC/UPC
Mod de operare Continuous/2 kHz tone