Powermetru optic Optokon PM-800

Cod: L5818
267,10 Lei
Preţ cu TVA Rabat Cant. Validitate
267,10 Lei 0 % de la 1 buc.
Disponibil
OPTOKON PM-800 este un powermetru de ultimă generaţie conceput pentru a măsura atenuarea în reţelele optice bazate pe fibră multimodală şi monomodală. Aparatul este calibrat pentru a măsura puterea semnalului luminos la cele şase lungimi de unda (nm): 850, 1300, 1310, 1490, 1550, şi 1625.

Garanție

Garanție 2 ani.

Suport tehnic

Detalii

Powermetrul Ultimode OPM-2 L5818 este un dispozitiv folosit pentru a verifica atenuarea căii optice a rețelelor de fibră optică monomode și multimode. Powermetrul a fost calibrat pentru a efectua măsurători pentru 10 lungimi de undă: 850, 980, 1270, 1300, 1310, 1490, 1550, 1577, 1625, 1650 nm. Datorită acestui fapt, poate fi utilizat în diverse instalații, inclusiv GPON, GEPON sau xWDM. Domeniul de măsurare -70...+10 dBm cu o precizie de +/-5% (pentru -10 dBm) permite o verificare amănunțită a instalației de fibră optică. Aparatul are funcția de a salva valori de referință și de a măsura puterea relativă în dB și de a măsura puterea absolută (mW, dBm).
The meter has an universal connector to plug in 2.5 mm ferrule plugs (SC, FC, ST). The illuminated, 3-line screen allows intuitive operation and easy reading of the required information. An important feature of the device is the possibility of the meter calibration by the user. This makes it possible to correct readings when they can be compared with a reference device.
The meter has a built-in visual fault locator (VFL) with a power of 1 mW. This element allows checking the continuity of the optical link and basic diagnostics of fiber optic defects at a distance of up to about 8 km. The laser power is sufficient for the test and at the same time safe for the installer's eyesight.
The network cabling tester (RJ45 connectors) allows you to verify continuity of wires in twisted-pair cables at a maximum distance of 300 m and the crimping of RJ45 connectors. Built-in LED flashlight can be a useful aid during installation.
Elemente distinctive:
  • Detector InGaAS
  • Interval de măsurare: -70...+10 dBm
  • Măsurare cu 10 lungimi de undă (850, 980, 1270, 1300, 1310, 1490, 1550, 1577, 1625, 1650 nm)
  • Conector universal de 2,5 mm
  • Nivelul de putere relativ sau absolut poate fi măsurat
  • Funcția de măsurare de referință
  • Posibilitatea de calibrare manuală a indicațiilor
  • Locator vizual de defecțiuni VFL de 1 mW încorporat
  • Tester de cablu de rețea
  • Lanterna LED incorporata
  • 2x baterii AAA

Specificații

Nume OPM-2
Producător ULTIMODE
Tip produs Contor optic de putere
Tipul contorului Singlemode, Multimode
Lungimea de undă măsurată nm 850, 980, 1270, 1300, 1310, 1490, 1550, 1577, 1625, 1650
Tip detector InGaAs
Raza de masurare dBm -70...+10
Conector universal 2.5 mm
Adaptoare Fără
Precizia măsurătorilor 5 (-10 dBm)
Memoria de măsurare Nu
Localizator defecțiuni Tip conector - universal 2.5 mm
Putere ieșire mW 1
lungime de undă nm 650
Temperatura maximă funcționare °C -10...+50
depozitare -40...+70
Alimentare electrică tip - 2 × acumulator AAA
Tensiune V 2 × 1.5
Dimensiuni mm 120 × 71 × 28
Greutate kg
Funcții suplimentare Tester RJ45 rețea, Lanterna LED