Power metru optic (VFL, LED, RJ45 tester) ULTIMODE OPM-20T-V01

Cod: L5810
187,90 Lei
Preţ cu TVA Rabat Cant. Validitate
187,90 Lei 0 % de la 1 buc.
Disponibil
Powermetrul optic ULTIMODE OPM-20T-V01 este un dispozitiv folosit pentru a verifica atenuarea căii optice a rețelelor de fibră optică singlemode și multimode.
• Detector InGaAS
• Interval de măsurare: -70...+10dBm
• Măsurare a 8 lungimi de undă (850, 1270, 1300, 1310, 1490, 1550, 1577, 1625 nm)
• Mufă universală de 2,5 mm
• Posibilitatea de a măsura nivelul de putere relativ sau absolut
• Memorie de până la 500 de măsurători
• Funcția de măsurare de referință
• Posibilitatea de a calibra manual indicațiile
• Locator vizual de defecțiuni VFL 1mW încorporat
• Tester de cabluri de rețea
• Lanternă LED incorporată

Garanție

Garanție 2 ani.

Suport tehnic

Detalii

Powermetrul optic ULTIMODE OPM-20T-V01 este un dispozitiv folosit pentru a verifica atenuarea căii optice a rețelelor de fibră optică singlemode și multimode. Powermetrul este calibrat pentru măsurători în 8 lungimi de undă: 850, 1270, 1300, 1310, 1490, 1550, 1577, 1625 nm. Deci poate fi utilizat în diverse sisteme, inclusiv GPON, GEPON sau xWDM. Intervalul de măsurare de -70...+10 dBm cu o precizie de +/-5% (pentru -10 dBm) vă permite să verificați cu precizie sistemul dumneavoastră de fibră optică. Aparatul are o funcție de înregistrare a valorii de referință și măsurare a puterea relativă în dB și puterea absolută (mW, dBm).
Powermetrul optic poate -stoca 500 de valori măsurate în memorie (pentru măsurători absolute). O altă caracteristică utilă este opțiunea de corecție manuală a indicațiilor pentru lungimi de undă individuale. Indicațiile pot fi corectate (calibrate) în intervalul [-5,+5] dB cu un pas de 0,1 dB.
Powermetrul are un conector universal pentru a conecta mufe de 2,5 mm (SC, FC, ST). Ecranul cu 4 linii iluminat permite utilizarea intuitivă și citirea ușoară a informațiilor necesare. Caracteristicile importante ale dispozitivului sunt: ​​dimensiuni mici, greutate mică și tastatură convenabilă de utilizat pentru o utilizare convenabilă. Acumulatorul se încarcă prin conector USB tip C.
Powermetrul are încorporat visual fault locator (VFL) cu o putere de 1 mW. Acest element permite verificarea continuității legăturii optice și diagnosticarea de bază a defectelor de fibră optică la o distanță de până la aproximativ 8 km. Puterea laserului este suficientă pentru test și în același timp sigură pentru vederea instalatorului.
Testerul de cabluri de rețea (conectori RJ45) vă permite să verificați continuitatea firelor în cablurile cu perechi răsucite la o distanță maximă de 300 m și sertizarea conectorilor RJ45.
Laterna LED încorporată poate fi un ajutor util în timpul instalării.
Caracteristici distinctive:
  • Detector InGaAS
  • Interval de măsurare: -70...+10dBm
  • Măsurare a 8 lungimi de undă (850, 1270, 1300, 1310, 1490, 1550, 1577, 1625 nm)
  • Mufă universală de 2,5 mm
  • Posibilitatea de a măsura nivelul de putere relativ sau absolut
  • Memorie de până la 500 de măsurători
  • Funcția de măsurare de referință
  • Posibilitatea de a calibra manual indicațiile
  • Locator vizual de defecțiuni VFL 1mW încorporat
  • Tester de cabluri de rețea
  • Lanternă LED incorporată

Specificații

Nume OPM-20T-V01
Marcă ULTIMODE
Tip produs Contor optic de putere
Tipul contorului Single-mode, Multimode
Lungimea de undă măsurată nm 850, 1270, 1300, 1310, 1490, 1550, 1577, 1625
Tip detector InGaAs
Raza de masurare dBm -70...+10
Conector universal 2.5 mm
Adaptoare None
Precizia măsurătorilor 5 (-10 dBm)
Memoria de măsurare Yes
Localizator defecțiuni Tip conector - universal 2.5 mm
putere ieșire mW 1
lungime de undă nm 650
Temperatura maximă operațiune °C -10...+60
depozitare -20...+60
Alimentare electrică tip - lithium battery
tensiune V
capacitate mAh 450
Dimensiuni mm 100 × 59 × 28
Greutate kg
Funcții suplimentare Network wiring tester (Rj45 connectors), LED flashlight