Fiber optics is becoming a dominant transmission medium in many branches of telecommunications systems. They are increasingly used not only by telecommunication operators but also by TV/SAT++ and CCTV++ contractors.
In our fiber optic cables range we offer both single mode optical fibers and multimode optical fibers. Single mode fibers are used in all types of installations and will always be a good, future proof choice. Multimode fibers, due to their design, can be used in systems in difficult environmental conditions. The cables must be used with matching (fiber standard and connector type) pigtails, adapters and patchcords.
The fiber optic systems section also offers active devices for Ethernet transmission through the fiber optics: media converters and SFP modules.
Fiber optic splicers allow to quickly make fiber optic joints. The fiber optic splicing range, apart from fiber optic splicers also includes a number of accessories such as: strippers, cutters, blades and splice shields.
Dopurile sunt utilizate pentru a închide cuplele nefolosite în panourile frontale ale dispozitivelor de fibră optică, pentru a le proteja de pătrunderea prafului. Acest element se potrivește cu conectorii SC duplex.
Cod: L5503
1,21 Lei
1,02 Lei net
Disponibil

ULTIMODE P-6 oferă protecţie pentru splice-urile optice şi asigură poziţionarea corectă a fibrelor (unghiul potrivit de curbare). Această casetă este destinată montării în cutia de distribuţie ULTIMODE MT-548 şi în RACK-uri de 19''.
Cod: L5506
19,06 Lei
16,02 Lei net
Disponibil

Caseta sudură fibră optică ULTIMODE R-16 protejează sudurile și asigură o rază de îndoire adecvată pentru fiecare fibră.
Cod: L55061
17,23 Lei
14,48 Lei net
Disponibil

Panoul frontal ULTIMODE P-24SC este destinat cutiilor de distribuţie optică de 1U. Panelul este confecţionat din oţel vopsit negru în câmp electrostatic.
Cod: L5541
19,74 Lei
16,59 Lei net
Disponibil

Panoul frontal ULTIMODE P-48SC este destinat cutiilor de distribuţie optică de 2U. Panelul este confecţionat din oţel vopsit negru în câmp electrostatic.
Cod: L5542
40,23 Lei
33,81 Lei net
Disponibil

Panelul ULTIMODE P-12SC-DUPLEX este destinat cutiilor de distribuţie rackabile cu dimensiunea 1U. Cutiile de distribuţie ULTIMODE sunt folosite în sistemele FTTX ca puncte de distribuţie şi patch panel-uri. Panelul este vopsit în câmp electrostatic cu vopsea de culoare neagră.
Cod: L5543
18,68 Lei
15,70 Lei net
Disponibil

Panoul frontal ULTIMODE P-24SC-DUPLEX este destinat cutiilor de distribuţie optică 1U. Cutiile ULTIMODE sunt folosite în sisteme FTTX ca puncte de distribuţie şi/sau patch paneluri (cutii de distribuţie). Panelul este confecţionat din oţel vopsit negru în câmp electrostatic.
Cod: L5544
18,59 Lei
15,62 Lei net
Disponibil

Tracom FTTX ODU BLACK 3IN-12S este o cutie de joncțiuni fibră optică cu 3 puncte de intrare. Acest tip de cutii sunt folosite pentru protejarea firelor fibrei și a nodurilor de ramificări. Cutia a fost concepută pentru montare pe perete la interior sau la exterior, folosită în principal în sisteme F...
Cod: L56020
156,83 Lei
131,79 Lei net
Disponibil

Cod: L56022
178,30 Lei
149,83 Lei net
Indisponibil temporar

Cutia de joncţiuni fibră optică GPJ09-9401 cu spațiu pentru 12, 24 sau 36 splice-uri de fibră optică. Este potrivită pentru diverse scenarii de instalare.
• IP 68,
• Poate fi utilizat în sisteme aeriene, cu conducte de telecomunicații etc.,
• Dimensiune compactă,
• Spațiu pentru 36 de îmbinări de fibră optică,
• 3 casete de îmbinare,
• 2 porturi de intrare și 2 ieșiri,
• Material de etanșare: cauciuc autovulcanizant.
Cod: L56036
212,00 Lei
178,15 Lei net
Disponibil