Fiber optics is becoming a dominant transmission medium in many branches of telecommunications systems. They are increasingly used not only by telecommunication operators but also by TV/SAT++ and CCTV++ contractors.
In our fiber optic cables range we offer both single mode optical fibers and multimode optical fibers. Single mode fibers are used in all types of installations and will always be a good, future proof choice. Multimode fibers, due to their design, can be used in systems in difficult environmental conditions. The cables must be used with matching (fiber standard and connector type) pigtails, adapters and patchcords.
The fiber optic systems section also offers active devices for Ethernet transmission through the fiber optics: media converters and SFP modules.
Fiber optic splicers allow to quickly make fiber optic joints. The fiber optic splicing range, apart from fiber optic splicers also includes a number of accessories such as: strippers, cutters, blades and splice shields.

Cod: L42233
4,90 Lei
4,12 Lei net
Disponibil

Cupla singlemode permite conectarea fibrelor optice terminate cu conectori SC/APC. Versiune fără flanșă.
Cod: L4224
1,30 Lei
1,09 Lei net
Disponibil

Cupla Single-mode ULTIMODE A-533S permite conectarea a două fibre optice terminate în mufe FC/UPC. Dimensiunea unei mufe FC simplex este la fel ca dimensiunea mufei standard SC simplex, astfel poate fi instalată în locul unei cuple SC.
Cod: L4233
3,43 Lei
2,88 Lei net
Disponibil

Cupla Single-mode ULTIMODE A-544S permite conectarea a două fibre optice terminate în conectorii FC/APC. Cuplele se folosesc de obicei în combinaţie cu patchcord-uri şi pigtail-uri în concentratoare optice, cuplând patchcord-urile cu pigtail-urile sudate pe fibre optice.
Cod: L4244
3,55 Lei
2,98 Lei net
Disponibil

Cupla Single-mode ULTIMODE A-511D permite conectarea (splice mecanic) fibrelor optice terminate în conectori SC.
• Pentru conexiuni duble SC/UPC la SC/UPC
• Pentru echipamente single-mode
• Carcasă de plastic (ferulă ceramică)
Cod: L4311
2,59 Lei
2,18 Lei net
Disponibil

Cupla optică multimode ULTIMODE A-M111 permite conectarea a două fibre optice terminate cu conectori SC simplex.
• tip cuplă: simplex,
• conectori: SC - SC,
• atenuare: < 0,2 dB,
• ferule ceramice,
• utilizare: rețele multimode.
Cod: L43111
1,77 Lei
1,49 Lei net
Disponibil

Cupla optică multimode ULTIMODE A-M211 permite conectarea a două fibre optice terminate cu conectori SC duplex.
• tip cuplă: duplex,
• conectori: 2xSC - 2xSC,
• atenuare: < 0,2 dB,
• ferule ceramice,
• utilizare: rețele multimode.
Cod: L43211
4,14 Lei
3,48 Lei net
Disponibil

Cupla optică multimode ULTIMODE A-M233 permite conectarea a două fibre optice terminate cu conectori LC duplex.
• tip cuplă: duplex,
• conectori: 2xLC - 2xLC,
• atenuare: < 0,2 dB,
• ferule ceramice,
• utilizare: rețele multimode.
Cod: L43233
5,41 Lei
4,54 Lei net
Disponibil

Adaptorul optic SC/APC - SC/UPC vă permite să rezolvați problema conectării patch-cordurilor cu conector SC/UPC (albastru, ferulă dreaptă) la echipamente cu conector SC/APC (verde, ferulă în unghi).
Cod: L4401
23,32 Lei
19,60 Lei net
Disponibil

Adaptorul optic SC/UPC – SC/APC vă permite să rezolvați problema conectării patch-cordurilor cu conector SC/APC (verde, ferulă în unghi) la echipamente cu conector SC/UPC (albastru, ferulă dreaptă).
• Adaptor optic SM SC/UPC tată - SC/APC mamă
• Atenuare 0 dB.
Cod: L4402
23,32 Lei
19,60 Lei net
Disponibil