Fiber optics is becoming a dominant transmission medium in many branches of telecommunications systems. They are increasingly used not only by telecommunication operators but also by TV/SAT++ and CCTV++ contractors.
In our fiber optic cables range we offer both single mode optical fibers and multimode optical fibers. Single mode fibers are used in all types of installations and will always be a good, future proof choice. Multimode fibers, due to their design, can be used in systems in difficult environmental conditions. The cables must be used with matching (fiber standard and connector type) pigtails, adapters and patchcords.
The fiber optic systems section also offers active devices for Ethernet transmission through the fiber optics: media converters and SFP modules.
Fiber optic splicers allow to quickly make fiber optic joints. The fiber optic splicing range, apart from fiber optic splicers also includes a number of accessories such as: strippers, cutters, blades and splice shields.
Fire AI-9 este cel mai recent model al liniei Signal Fire aparate pentru sudura fibrelor optice sau splicere-lor, utilizate cu succes în instalații de fibră optică de câțiva ani.
Cod: L5875
5018,58 Lei
4217,30 Lei net
5282,72 Lei
- 5%
Cel mai mic preț anterior: 5322,87 Lei
Disponibil

Splicerul Sendun SD-9 este conceput pentru a suda fibre optice. Acesta utilizează tehnologia de aliniere a miezului fibre cu focalizare automată.
Cod: L5877
7435,12 Lei
6248,00 Lei net
Disponibil

Cleaver-ul de fibră optică Signal Fire S-06 L5882 asigură o ușurință maximă de utilizare, menținând totodată cea mai mare repetabilitate a parametrilor de tăiere, procesul în sine este alcătuit numai din poziționarea fibrelor și deplasarea lamei.
Cod: L5882
749,97 Lei
630,23 Lei net
Disponibil

Lamă de rezervă pentru cleaverul ce vine inclus în setul de splicer Signal Fire S-06 L5883. Acesta are 12 poziții, fiecare cu aproximativ 1000 de tăieri.
Cod: L5883
136,41 Lei
114,63 Lei net
Disponibil

Acumulator Li-Ion pentru splicerul Signal Fire AI-9, AI-8, AI-7. Capacitatea de 7800 mAh permite efectuarea a aprox. 200 de suduri de fibră optică. Acumulatorul se poate folosi ca rezervă pe teren şi se schimbă foarte uşor.
Cod: L5884
 
 
Cerere de ofertă

Set de electrozi de rezervă pentru Signal Fire AI-7 L5880. Cu aceşti electrozi puteţi efectua aproximativ 3000 de suduri de fibră optică. Procedura de înlocuire a acestora este descrisă în manualul de utilizare al splicerului.
Cod: L5885
681,81 Lei
572,95 Lei net
Disponibil

Splice-urile mecanice ULTIMODE FAST-MS1 sunt folosite pentru sudarea permanentă a fibrelor optice fără a mai fi nevoie de aparate de sudură profesionale. Atenuarea mică de doar 0.1 dB este datorită construcţiei interioare ce poziţionează fibrele cu ajutorul unor lamele în formă de V.
• splice mecanic ULTIMODE FAST-MS1 pentru fibre optice cu diametru de 250 um şi 900 um
• potrivit pentru fibre multimode şi singlemode
• timpul necesar unei lipiri este de aproximativ 60 de secunde
• pierderi reduse: 0.15 dB
• setul conţine 5 piese
Cod: L5550
42,91 Lei
36,06 Lei net
Disponibil

Tubul este compatibil cu fibrele optice de 0.25 şi 0.9mm și are o lungime de 40 mm. Acesta va asigura integritatea fizică şi va proteja splice-urile de fibră optică.
Cod: L5554
0,48 Lei
0,40 Lei net
Disponibil

Tubul este compatibil cu fibrele optice de 0.25 şi 0.9mm și are o lungime de 40 mm. Acesta va asigura integritatea fizică şi va proteja splice-urile de fibră optică.
Cod: L5554_100
25,87 Lei
21,74 Lei net
Disponibil

Tubul este compatibil cu fibrele optice de 0.25 şi 0.9mm și are o lungime de 60 mm. Acesta va asigura integritatea fizică şi va proteja splice-urile de fibră optică.
Cod: L5555
0,48 Lei
0,40 Lei net
Disponibil