Fiber optics is becoming a dominant transmission medium in many branches of telecommunications systems. They are increasingly used not only by telecommunication operators but also by TV/SAT++ and CCTV++ contractors.
In our fiber optic cables range we offer both single mode optical fibers and multimode optical fibers. Single mode fibers are used in all types of installations and will always be a good, future proof choice. Multimode fibers, due to their design, can be used in systems in difficult environmental conditions. The cables must be used with matching (fiber standard and connector type) pigtails, adapters and patchcords.
The fiber optic systems section also offers active devices for Ethernet transmission through the fiber optics: media converters and SFP modules.
Fiber optic splicers allow to quickly make fiber optic joints. The fiber optic splicing range, apart from fiber optic splicers also includes a number of accessories such as: strippers, cutters, blades and splice shields.
Tubul este compatibil cu fibrele optice de 0.25 şi 0.9mm și are o lungime de 60 mm. Acesta va asigura integritatea fizică şi va proteja splice-urile de fibră optică.
Cod: L5555_100
27,30 Lei
22,94 Lei net
Disponibil

Suportul L5556 a fost special creat pentru a acomoda joncţiunile mecanice ULTIMODE FAST-MS1 L5550. Are o capacitate de maxim şase racorduri. Dimensiunea compactă precum şi gaura cu filet pentru un șurub metalic uşurează considerabil instalarea echipamentului în casetele de fibră optică, cutii de dis...
Cod: L5556
7,18 Lei
6,03 Lei net
Disponibil

Carcasa de protecție este special concepută pentru racordurile mecanice ULTIMODE FAST-MS1. Aceasta protejează splice-ul impotriva factorilor externi.
Cod: L5559
20,90 Lei
17,56 Lei net
Disponibil

Conectorii FO rapizi sunt destinați montării rapide și simple pe cabluri de fibră optică. Aceștia sunt o alternativă a utilizării pigtailurilor.
• conector optic SC/UPC cu asamblare rapidă
• pentru cabluri rotunde cu diametru de maxim 3 mm ( L7402, L7202) și cabluri plate de 3x2 mm (e.g. L7102)
• pentru fibre singlemode indiferent de standard
• asambalre în aprox. 3 minute
• atenuare minimă de 0.25 dB (în medie 0.5 dB)
Cod: L5713
10,09 Lei
8,48 Lei net
Disponibil

Conectorii FO rapizi sunt destinați montării rapide și simple pe cabluri de fibră optică. Aceștia sunt o alternativă a utilizării pigtailurilor.
• conector optic SC/APC cu asamblare rapidă
• pentru cabluri rotunde cu diametru de maxim 3 mm ( L7402, L7202) și cabluri plate de 3x2 mm (e.g. L7102)
• pentru fibre singlemode indiferent de standard
• asambalre în aprox. 3 minute
• atenuare minimă de 0.25 dB (în medie 0.5 dB)
Cod: L5714
10,41 Lei
8,75 Lei net
Disponibil

Şerveţelele Kim-Wipes sunt folosite pentru curăţarea fibrelor optice şi a conectorilor. Pentru acest scop, acestea pot fi uscate sau udate cu alcool izopropilic (IPA L5913).
• Pentru curățarea fibrelor optice
• Dimensiune șervețel: 114 mm x 216 mm
• 280 bucăți
Cod: L5913
27,08 Lei
22,76 Lei net
Disponibil

Alcoolul izopropilic dizolvă grăsimea şi alte substanţe contaminante de pe fibrele optice înainte de sudura acestora. Soluţia se foloseşte şi la curăţarea ferulelor după polişare.
Cod: L5915
43,68 Lei
36,71 Lei net
Disponibil

NEOCLEAN-E3 L59161 este un instrument inovator pentru curățarea fețelor conectorilor de fibră optică.
Cod: L59161
294,14 Lei
247,18 Lei net
Disponibil

NEOCLEAN-E1 L59162 este un instrument inovator pentru curățarea fețelor conectorilor de fibră optică.
Cod: L59162
303,58 Lei
255,11 Lei net
Disponibil