Modul Gigabit ULTIMODE SFP-205/3G SC (WDM, 1550/1310, singlemode, 20 km)

Cod: L1417
62,75 Lei
Preţ cu TVA Rabat Cant. Validitate
62,75 Lei 0 % de la 1 buc.
Disponibil
Modulul optic SFP ULTIMODE-205/3G funcționează cu fibre single-mode cu lungimi de până la 20 km la viteze de transmisie de până la 1.25 Gb/s.
• comunicaţie bidirecţională pe o singură fibră (WDM),
• funcţionează în reţele single-mode,
• viteză de transmisie de până la 1.25 Gb/s (IEEE 802.3z 1000Base-FX),
• rază de transmisie de până la 20 km,
• mufă optică: SC,
• compatibil cu echipamente Ultimode, TP-Link și altele.

Garanție

Garanție 2 ani.

Suport tehnic

Detalii

Modulele optice ULTIMODE sunt compatibile cu standardul SFP (Small Form-factor Pluggable). ULTIMODE SFP-205/3G funcţionează cu fibre optice single-mode la viteze de până la 1.25 Gb/s. Aceste performanţe sunt posibile cu ajutorul tehnologiei de multiplexare "wavelength-division multiplexing" (WDM) care multiplexează două semnale purtătoare de semnal pe o singură fibră optică folosind diferite lungimi de undă, ceea ce reduce costurile pentru echipamente. Distanţa maximă de transmisie este de 20 km.
Semnalul optic este transmis în fereastra III (1550 nm) şi recepţionat în fereastra II- 1310 nm. Modulul complementar este transciever-ul SFP-203/5G L1416 care transmite date în fereastra de transmisie II şi recepționează în III.
Acest modul SFP este compatibil cu fibre optice single-mode terminate în conectori de tip SC. Conectorii SC sunt în prezent cei mai populari datorită modalităţii simple de conectare (cuplaj push-pull cu un snap) şi a formei dreptunghiulare care permite ataşarea pe panou a mai multor conectori.
Modulul Gigabit (GbE) SFP din seria ULTIMODE poate fi folosit împreună cu convertoare de mediu de transmisie și cu majoritatea switch-urilor şi routere-lor cu slot-uri SFP (cu echipamente CISCO), compatibile cu standardul IEEE 802.3z 1000Base-FX. Un exemplu de convertor media care poate fi folosit cu astfel de module este M-100G/SFP L1301.
Utilizarea de convertoare media, cu posibilitatea de a schimba modulele SFP este deosebit de avantajoasă atunci când vine vorba de modificări de configurare a reţelei. În loc să înlocuiţi întreaga unitatei, este suficient să se se schimbe transceiver-ul SFP.
Elemente distinctive
  • comunicaţie bidirecţională pe o singură fibră (WDM),
  • funcţionează în reţele single-mode,
  • viteză de transmisie de până la 1.25 Gb/s (IEEE 802.3z 1000Base-FX),
  • rază de transmisie de până la 20 km,
  • mufă optică: SC,
  • compatibil cu echipamente Ultimode, TP-Link și altele.
Convertorul media Ethernet M-100G/SFP poate fi folosit împreună cu următoarele transciever-e GbE SFP:
Transceiver-e GbE ULTIMODE SFP:
Nume:SFP-023GSFP-203GSFP-203/5GSFP-205/3GSFP-203/5GSFP-205/3G
Cod:L1405L1415L1416L1417L1418L1419
Tip fibră:multi-modesingle-mode
Lungime fibră:2 km20 km
Viteză:1.25 Gb/s
Lungime de undă Tx/Rx [nm]:1310/13101310/15501550/13101310/15501550/1310
Conectori:2xLC1xSC1xLC

 

Specificații

Tip produs Modul SFP
Producător ULTIMODE
Nume SFP-205/3G
Tip modul SFP
Tip transmisie WDM – 1 fibră
Tip fibră optică Singlemode
viteză MBps 1000
Tip conector SC/PC simplex
Raza maximă de transmisie km 20
lungime de undă Tx nm 1550
Rx nm 1310
Puterea emițătorului dBm -8...-3
Sensibilitatea receptorului dBm > -22
Alimentare electrică DCV 3.3 (de la SFP port)
Temp. funcționare °C 0...+70