Media convertor gigabit M-023G (două fibre multimode, 2 km)

Cod: L10025
126,83 Lei
Preţ cu TVA Rabat Cant. Validitate
126,83 Lei 0 % de la 1 buc.
Disponibil
Convertorul media Ethernet ULTIMODE M-023G transformă semnalele electrice (semnal date Ethernet) de la un cablu STP/UTP, în semnal luminos modulat transmis prin fibră optică multimode. Dispozitivul este complet compatibil cu IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z...
• Dedicat pentru sisteme de FO multimode
• Ethernet Gigabit
• Transmisia pe două fibre pe o distanță de până la 2 Km
• Indicatori LED ce afișează statutul de funcționare
• Instalare ușoară (plug and play)
• Fiabilitate confirmată

Garanție

Garanție 2 ani.

Suport tehnic

Detalii

Convertorul media Ethernet ULTIMODE M-023G transformă semnalele electrice (semnal date Ethernet) de la un cablu STP/UTP, în semnal luminos modulat transmis prin fibră optică multimode.
ULTIMODE M-023G este un convertor media fiabil, care permite transmisia de semnal Ethernet Gigabit prin două fibre optice multimode la o distanţă de până la 2 km. Convertorul are două mufe SC utilizate pentru a transmite (Tx) sau recepţiona (Rx) semnal. Semnalul optic este transmis şi recepţionat în cea de-a doua fereastră de transmisie de 1310 nm.
Dispozitivele ULTIMODE au MDI/MDIX, o funcţie de detectare automată, care găseşte şi setează modul şi cea mai mare viteză de conectare. Mecanismul "Store and forward" permite verificarea datelor recepţionate folosind funcţia de control.


Convertoarele media ULTIMODE M-023G sunt complet compatibile cu standardeleIEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z. Instalarea lor este foarte simplă datorită caracteristicii "Plug and Play". Indicatorii LED arată starea de funcţionare curentă. Dioda laser durabilă cu rezonator Fabry-Perot asigură un timp mediu de bună funcţionare (MTBF) de cel puţin 100.000 de ore (mai mult de 11 de ani).
Când un echipament ULTIMODE nu comunică cu un switch de la un alt producător (ex.: TP-Link), parametrul Duplex al portului optic de pe echipamentul incompatibil trebuie setat pe AUTO.
Elemente distinctive:
  • 1 x port Ethernet 10/100/1000 Mbps (RJ-45)
  • distanţa maximă de transmisie de 2 km
  • transmisie prin două fibre optice multimode
  • indicatorii LED arată starea de funcţionare
  • instalare uşoară (plug and play)
  • alimentatoare incluse
ATENŢIE!! Nu este permis să vă uitaţi direct la portul de fibre atunci când aparatul este conectat. Radiaţiile invizibile pentru ochiul uman pot deteriora retina!
De ce să alegem fibra optică:
  • posibilitate de a transmite semnal pe distanţe lungi (atenuare scăzută a fibrelor optice - de exemplu, pentru lungimea de undă de 1550 nm atenuarea este de aproximativ 0,2 dB pe kilometru, ceea ce înseamnă că semnalul poate fi transmis la o distanţă de 200 km - fără reacţie)
  • transfer de informaţii de mare volum prin intermediul unei singure fibre;
  • rezistentă la interferenţe electromagnetice;
  • rezistentă la condiţiile meteo (umiditate, descărcări electrostatice şi altele)
  • fără posibilitate de interceptare
  • greutate redusă şi dimensiuni mici
Convertoarele media ULTIMODE sunt utilizate pe scară largă pentru transmiterea de semnale Ethernet pe distanţe lungi şi în zonele expuse la condiţii meteorologice nefavorabile. Fibra optică asigură izolare electrică completă şi rezistenţă la interferenţe electromagnetice. Convertoarele media sunt în principal utilizate pentru a conecta clădiri prin reţele LAN (de exemplu, clădirile dispersate ale unei corporaţii). Mai jos este o aplicaţie demonstrativă pentru convertoarele ULTIMODE.
Media convertor ULTIMODE M-023M (multimode, 2 km)Media convertor ULTIMODE M-023M (multimode, 2 km)Switch 8 porturi TP-Link TL-SF1008D (10/100)
Un exemplu de utilizare a unui convertor media ULTIMODE

Dispozitivele sunt proiectate pentru a funcţiona în interior. Seria ULTIMODE include ULTIMODE M-203G L11025 10/100/1000 Mb/s (single mode, distanţă până la 20 km), ULTIMODE M-207G L11525 (WDM, 10/100/1000 Mb/s, transmisie bidirecţională prin fibră optică single-mode până la 20 km.

Specificații

Tip produs Media convertor
Producător ULTIMODE
Nume M-023G
Tip transmisie Duplex – 2 fibre
Tip fibră optică Multimode
Viteza interfeței optice MBps 1000
Tipul conectorului de interfață optică SC/PC duplex
Interval de transmisie km 2
lungime de undă Tx nm 1300
Rx nm 1300
Puterea emițătorului dBm -8...-3
Sensibilitatea receptorului dBm > -19
Port Ethernet număr buc. 1
viteză MBps 10/100/1000
Tip conector RJ45
Alții
Led-uri PWR, 1000M, Link Act, FDX, SD
Alimentare electrică Tensiune DCV 5
Capacitate curentă A 2
Temp. funcționare °C 0...+50
Dimensiuni mm 97 × 73 × 27