Media converter TP-LINK MC111CS (100Mb/s, singlemode, TX 1550nm, RX 1310nm, SC, 20km)

Cod: L11721
142,73 Lei
Preţ cu TVA Rabat Cant. Validitate
142,73 Lei 0 % de la 1 buc.
Disponibil
TP-LINK MC112CS este un media converter de încredere ce permite transmisia de date Fast Ethernet prin două fibre optice single-mode pe distanţe de până la 20 km. Media converter-ul are două porturi SC folosite pentru transmisia recepţia semnalelor optice. Acest lucru este posibil prin utilizarea tehnologiei WDM (wavelength-division multiplexing), care constă în transmiterea de semnale independente la lungimi de undă diferite, printr-o singură fibră optică, ceea ce reduce semnificativ costurile de instalare.

Garanție

Garanție 2 ani.

Suport tehnic

Detalii

Ethernet media converter TP-LINK MC111CS permite transformarea semnalelor electrice (Ethernet) de la un cablu STP/UTP în semnal de lumină modulată transmisă prin fibră optică single-mode.
Ethernet Media Converter: TP-LINK MC111CS (100Mb/s, single-mode, TX 1550nm, RX 1310nm, SC, 20km)
Vedere de ansamblu

Ethernet Media Converter: TP-LINK MC111CS (100Mb/s, single-mode, TX 1550nm, RX 1310nm, SC, 20km)
Vedere din faţă
Ethernet Media Converter: TP-LINK MC111CS (100Mb/s, single-mode, TX 1550nm, RX 1310nm, SC, 20km)
Vedere din spate
Ethernet Media Converter: TP-LINK MC111CS (100Mb/s, single-mode, TX 1550nm, RX 1310nm, SC, 20km)
Alimentatorul inclus
Ethernet Media Converter: TP-LINK MC111CS (100Mb/s, single-mode, TX 1550nm, RX 1310nm, SC, 20km)
Ambalajul
Elemente distinctive:
  • 1 x port Ethernet 10/100 Mbps (RJ-45)
  • distanţă de transmisie maximă - 20 km
  • transmisie printr-o singură fibră single-mode (WDM)
  • LED-urile indică starea de funcţionare
  • instalare uşoară (plug and play)
  • alimentator inclus
TP-LINK MC112CS este un media converter de încredere ce permite transmisia de date Fast Ethernet prin două fibre optice single-mode pe distanţe de până la 20 km. Media converter-ul are două porturi SC folosite pentru transmisia recepţia semnalelor optice. Acest lucru este posibil prin utilizarea tehnologiei WDM (wavelength-division multiplexing), care constă în transmiterea de semnale independente la lungimi de undă diferite, printr-o singură fibră optică, ceea ce reduce semnificativ costurile de instalare.
Aparatul transmite semnal optic în a III-a bandă de transmisie (1550 nm) şi primeşte semnal optic în a II-a bandă (1310 nm). Sensibilitatea receptorului şi puterea de ieşire a transmiţătorului sunt adaptate pentru a transmite informaţii optice până la 20 km.
Echipamentele TP-LINK suportă detecţie automată MDI/MDIX alegând astfel cel mai rapid mod de transmisie. Mecanismul "Store and forward" vă permite verificarea datelor recepţionate utilizând funcţia checksum.
Media converterele TP-LINK sunt compatibile cu standardele IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x. Instalarea acestora este foarte simplă datorită funcţiei "Plug and Play". Indicatoarele LED dau informaţii despre starea de funcţionare a aparatului.
Specificaţii:
Nume Ethernet media converter TP-LINK MC111CS
Cod L11721
Standarde
IEE 802.3, IEEE 802.3u, IEE 802.3x
Proprietăţi transmisie
Transfer Half/Full Duplex (port TX)
Tehnologie WDM
Full/Half Duplex Flow Control
Interfeţe 1x10BASE-T  UTP 3,4,5 (max. 100 m)
EIA/TIA-568 STP 100 Ω (max. 100 m)
1x100BASE-T  UTP 5, 5e (max. 100 m)
EIA/TIA-568 STP 100 Ω (max. 100 m)
1x100BASE-FX single-mode (SC)
WDM TX 1550nm
RX 1310nm
Indicatoare LED PWR, FDX/Col, LINK, SPD
Certificate FCC, CE
Bandă transmisie [nm] 1310, 1550
Rază [km] 20
Alimentare 230 VAC / 9 VDC
Dimensiuni [mm] 94.5x73x27
Temperatură funcţionare [º] 0-40

 

Atenţie!! Nu este recomandat să vă uitaţi direct în portul de fibră optică cât timp echipamentul este în funcţiune. Lumina invizibilă pentru ochiul uman poate afecta serios retina!
De ce să alegeţi fibra optică:
  • posibilitatea de a transmite semnale pe distanţe mari (atenuare mică a fibrelor optice - de exemplu, pentru lungimea de undă de 1550 nm, atenuarea este de aprox. 0,2 dB pe kilometru, ceea ce înseamnă că semnalul poate fi transmis pe o distanţă de 200 km - fără regenerare)
  • transfer mare de date printr-o singură fibră
  • rezistenţă la interferenţe electromagnetice
  • rezistenţă la condiţiile meteorologice (umiditate, descărcări electrostatice şi altele)
  • nu se pot intercepta
  • greutate redusă şi dimensiuni mici
Media convertoarele TP-LINK sunt utilizate pe scară largă pentru transmiterea de semnale Ethernet pe distanţe lungi şi în zonele cu condiţii meteorologice dificile. Fibrele optice asigură izolare completă şi rezistenţă la interferenţe electromagnetice ecranate. Media convertoare-le TP-LINK sunt în principal utilizate pentru a conecta reţele LAN (de exemplu între clădirile unei corporaţii). Mai jos sunt exemple de utilizare a convertoarelor.
Ethernet Media Converter: TP-LINK MC111CS (100Mb/s, single-mode, TX 1550nm, RX 1310nm, SC, 20km)Ethernet Media Converter: TP-LINK MC112CS (100Mb/s, single-mode, TX 1310nm, RX 1550nm, SC, 20km)
Exemplu de utilizare a convertoarelor TP-LINK

Specificații

Tip produs Media convertor
Producător TP-Link
Nume MC111CS
Tip transmisie WDM – 1 fibră
Tip fibră optică Singlemode
Viteza interfeței optice MBps 100
Tipul conectorului de interfață optică SC/PC simplex
Interval de transmisie km 20
lungime de undă Tx nm 1550
Rx nm 1310
Port Ethernet număr buc. 1
viteză MBps 10/100
Tip conector RJ45
Alții
Led-uri PWR, SPD, LFP, FDX, Link Act
Alimentare electrică Tensiune DCV 9
Capacitate curentă A
Temp. funcționare °C 0...40
Dimensiuni mm 94 × 73 × 27