Fibră optică universală Unitube singlemode: DRAKA U-DQ(ZN)BH 12E (12xG.652.D 9/125 um, LSZH, gel hidrofob)

Cod: L76012
Retras din ofertă

Suport tehnic

Detalii

Cablu universal de fibră optică pentru interior și exterior - DRAKA U-DQ(ZN)BH 12E
12 fibre single-mode G.652.D poziționate într-un tub central cu gel.
Fibră optică universală Unitube singlemode: DRAKA U-DQ(ZN)BH 12E (12xG.652.D 9/125 um, LSZH, gel hidrofob)
Fibră optică universală Unitube singlemode: DRAKA U-DQ(ZN)BH 12E (12xG.652.D 9/125 um, LSZH, gel hidrofob)
Caracteristici:
  • tub central umplut cu gel hidrofob
  • întărit cu cămașă din fire de aramidă
  • 12 fibre single-mode G.652.D
  • manta LSZH
  • potrivit pentru aplicații de interior și exterior
  • subțire și mai ușor decât cablurile pentru exterior
DRAKA U-DQ(ZN)BH 12E este un cablu generic de fibră optică care poate fi utilizat atât pentru instalațiile de interior cât și pentru cele de exterior. Datorită spectrului larg de aplicații la care se pretează fibrele optice single-mode au fost poziționate în interiorul unui tub central umplut cu gel hidrofob. Acesta are capacitatea de a absorbi stresul mecanic la care sunt supuse fibrele în timpul instalătii și totodată le protejează împotriva factorilor de mediu nefavorabili. La rândul său, tubul central este acoperit de o "cămașă" din fire de aramidă pentru a-i asigura o protecție sporită împotriva deteriorării mecanice, a rozătoarelor, etc.
Cablul DRAKA U-DQ(ZN)BH 12E conține 12 fibre single-mode (Sumitomo). Culorile fibrelor sunt in conformitate cu standardul TIA-EIA-598-A. Mantaua este realizată material ignifug - LSZH.
Cele 12 fibre optice single-mode al cablului sunt de tipul G.652.D - 9/125 um. Acestea (G.652.D) sunt în prezent cele mai populare fibre single-mode datorită atenuării reduse cauzată de absorbţia ionilor OH în timpul procesului de fabricaţie (tehnologie LWP) precum şi datorită posibilităţii utilizării unei lungimi de undă între 1280 şi 1625 nm. Chiar dacă acestea pot fi utilizate între 1280 şi 1625 nm, fibrele G.652.D sunt optimizate pentru transmisii optice care au lungimea de undă de 1310 nm (atenuare < 0.36 dB/km) şi 1550 nm (atenuare < 0.22 dB/km). Cablurile de fibră optică sunt conforme cu standardele IEC 60793-2-50, EIA/TIA-FOTP şi ITU-T G.652.D.
Fibrele optice respectă următoarele standarde:
  • ISO11801, ediția a 2-a
  • EN50173-1: 2002
  • IEC60794-3-10
Standarde de rezistență la foc:
  • IEC60332
  • IEC60754-1
  • IEC60754-2
  • IEC61034-2
Specificaţii tehnice:
NumeFibră optică universală Unitube singlemode: DRAKA U-DQ(ZN)BH 12E (12xG.652.D 9/125 um, LSZH, gel hidrofob)
Cod
L76012
Număr de fibre
12
Diametru exterior
5.8 mm
Greutate40 kg / km
Tip fibră
single-mode,
G.657A1 9/125 μm
Diametru fibră
250 μm
Forţă de tragere max. suportată (dinamic)
2000 N
Forţă de tragere max. suportată (static)
750 N
Rezistență strivire
15 Nm
Rază min. de curbare (static)60 mm
Rază min. de curbare (pe timpul instalării)116 mm
Penetrare apă
Nu water on free end (F5B method)
Temp. stocare
- 40... 60oC
Temp. funcționare
- 30... 60oC
Temp. instalare- 30... 40oC
1. Înveliș exterior (manta) LSZH
2. Fire de aramidă
3. Tub central
4. Gel hidrofob
5. Fibra optică
Clienții pot plasa comenzi și pentru patch cord-uri făcute la comandă terminate cu orice tip de conectori optici. În acest scop, vă rugăm să contactați asistentul de vânzări.
Preţul pentru 1 metru de cablu DRAKA U-DQ(ZN)BH 12E:
Tabelul de mai jos arată variantele de culori posibile
în concordanță cu standardul european DIN/VDE 0888:
Exemplu de marcaj Codare cablu conform DIN/VDE 0888
A U - universal
A - exterior
I - interior
D D - tub cu gel
V - tub strâmt
K - tub elastic
W - tuburi torsadate umplute cu gel
Q Q - centru uscat impermeabil
F - umplut cu gel
(ZN) Ramforsare ne-metalică
B B - fibre de sticlă sau aramidă împotriva rozătoarelor
SR - protecție metalică împotriva rozătoarelor
H H - LZOH
2Y - manta PE
Y - manta PVC
24 Număr de fibre sau număr de tuburi x număr de fibre per tub 
G G - fibră multimode
E - fibră singlemode
9/125 Dimensiuni ale fibrei de sticlă
OS2 Categorie /Standard fibră

Specificații

Tip produs Fiber optic cable
Producător DRAKA
Nume A-DQ(ZN)BH
Tip cablu Universal
Număr de fibre 12
Fibre tip Singlemode 9/125
standard G.657A1
buffer 250 μm
Pătrunderea apei metoda F5B No penetration
clasă CPR Eca
Material învelișului exterior LSZH
Gel hidrofob Da
Câştig Fibră de sticlă
Tub central Da
Diametru exterior mm
Diametrul tubului central mm
Forta maxima de tragere dinamic N 2000
static N 750
Min. raza de curbare static mm 60
instalare mm 116
Interval de temperatură funcționare °C -30...60
instalare °C -30...40
depozitare °C -40...60
Greutate kg/km 40
Lungimea cablului m Sold per meter