Fibră optică 24xSM DRAKA U-DQ(ZN)BH 24E ( G.652.D 9/125 um, LSZH, gel, universal)

Cod: L76024
Retras din ofertă

Suport tehnic

Detalii

Cablu universal de fibră optică pentru interior și exterior - DRAKA U-DQ(ZN)BH 24E 24 fibre single-mode G.652.D poziționate într-un tub central cu gel.
Fibră optică universală Unitube singlemode: DRAKA U-DQ(ZN)BH 24E (24 fibre G.652.D 9/125 um, LSZH, gel hidrofob)
Caracteristici:
  • tub central umplut cu gel hidrofob
  • întărit cu cămașă din fire de aramidă
  • 24 de fibre single-mode G.652.D
  • manta LSZH
  • potrivit pentru aplicații de interior și exterior
  • subțire și mai ușor decât cablurile pentru exterior
DRAKA U-DQ(ZN)BH 24E este un cablu generic de fibră optică care poate fi utilizat atât pentru instalațiile de interior cât și pentru cele de exterior. Datorită spectrului larg de aplicații la care se pretează fibrele optice single-mode au fost poziționate în interiorul unui tub central umplut cu gel hidrofob. Acesta are capacitatea de a absorbi stresul mecanic la care sunt supuse fibrele în timpul instalătii și totodată le protejează împotriva factorilor de mediu nefavorabili. La rândul său, tubul central este acoperit de o "cămașă" din fire de aramidă pentru a-i asigura o protecție sporită împotriva deteriorării mecanice, a rozătoarelor, etc.
Cablul DRAKA U-DQ(ZN)BH 24E conține 24 fibre single-mode (Sumitomo). Culorile fibrelor sunt in conformitate cu standardul TIA-EIA-598-A. Mantaua este realizată material ignifug - LSZH.
Cablurile universale DRAKA cu cilindru central umplut cu gel sunt destinate instalaţiilor cu trasee de cablu pe orizontală, atît în interiorul cît şi în exteriorul clădirilor. Datorită flexibilității și a dimensiunii reduse, acestea sunt perfecte pentru traseele ce folosesc pat/conductă de cablu. Se pretează în special utilizării în cadrul reţelelor FTTH şi FTTB, conexiunilor de date între clădiri sau în camera serverelor. Fiind un cablu generic ce poate fi folosi atât la exterior cât și la interior, sunt eliminate din start conexiunile de tranziție dintre cele două tipuri de cablu (între rețele din interiorul și exteriorul clădirilor). Fie că este tras prin conducă sau direct îngropat, cablul universal de fibră optică va asigura o conexiune stabilă și fiabilă pentru un timp îndelungat.
În conformitate cu următoarele standarde:
  • ISO11801 ediţia a doua
  • EN50173-1:2002
  • IEC60794-3-10
Standarde de inflamabilitate:
  • IEC60332
  • IEC60754-1
  • IEC60754-2
  • IEC61034-2
Specificaţii tehnice:
NumeFibră optică universală Unitube singlemode: DRAKA U-DQ(ZN)BH 24E (12xG.652.D 9/125 um, LSZH, gel hidrofob)
CodL76024
Număr de fibre24
Diametrul exterior al cablului 6 mm
Greutate40 kg/km
Tipul fibrelorsingle-mode.
G.652.D 9/125 μm
Max. forță de rupere (regim continuu)1000 N
Max. forță de rupere (regim tranzitoriu)2000 N
Rază minimă de îndoire la instalare60 mm
Rază minimă de întoire în serviciu100 mm
Temperatură de funcționare- 30oC... 60oC
Temperatură de instalare- 15oC... 60oC
Structura cablului:
1. Înveliș exterior (manta) LSZH
2. Fire de aramidă
3. Tub central
4. Gel hidrofob
5. Fibra optică
Ghid de identificare a fibrelor optice după culoare
1. albastru
2. portocaliu
3. verde
4. maro
5. gri
6. alb
7. roșu
8. negru
9. galben
10. violet
11. roz
12. turcoaz

În cazul unui cablu cu mai mult de 12 fibre, identificarea acestora se face cu ajutorul unor dungi negre transversale
Pentru a comanda orice patchcord cu conectori la alegere. Vă rugăm contactaţi-ne.
Preţul pentru 1 metru de cablu DRAKA U-DQ(ZN)BH 24E:

Specificații

Tip produs Cablu FO
Producător DRAKA
Nume A-DQ(ZN)BH
Tip cablu Universal
Număr de fibre 24
Fibre Tip Singlemode 9/125
Fibre standard G.657A1
buffer 250 μm
Pătrunderea apei metoda F5B Fără penetrare
Clasă CPR Eca
Material învelișului exterior LSZH
Gel hidrofob Da
Câştig Fibră de sticlă
Tub central Da
Diametru exterior mm 5,8
Diametru tub central mm 2,8
Forta maximă de tragere dinamic N 2000
Forta maximă de tragere static N 750
Min. raza de curbare static mm 60
Min. raza de curbare instalare mm 116
Interval de temperatură funcționare °C -30...60
Interval de temperatură instalare °C -30...40
depozitare °C -40...60
Greutate kg/km 40
Lungimea cablului m Vânzare la metru