Cupla single-mode ULTIMODE A-555D 2xLC/UPC-2xLC/UPC, duplex

Suport tehnic

Detalii

Cupla Single-mode ULTIMODE A-555D permite conectarea a două fibre optice terminate în conectori LC. Cuplele se folosesc de obicei în combinaţie cu patchcord-uri şi pigtail-uri în concentratoare optice, cuplând patchcord-urile cu pigtail-urile sudate pe fibre optice.
Mufele LC sunt în prezent cele mai populare elemente optice de cuplare, pentru că sunt foarte uşor de conectat/deconectat, forma dreptunghiulară permite amplasarea multor conectori pe o suprafaţă mică, şi pentru că sunt din plastic (mai puţin ferula). Aceste mufe reprezintă versiunea în miniatură a conectorilor SC, având dimensiunea unei mufe RJ-45. Dimensiunea unei mufe LC duplex este la fel ca dimensiunea mufei standard SC simplex, deci poate fi instalată în locul unei cuple SC.
Elemente distinctive:
  • pentru mufe LC/UPC (2 perechi - duplex)
  • pentru fibre single-mode
  • carcasă de plastic (ferulă ceramică)

Specificații

Tip produs Adaptoare pentru fibră optică
Producător ULTIMODE
Nume A-555D
Utilizare Singlemode
tip Duplex
mamă-mamă
Tip conector A LC/UPC
Tip conector B LC/UPC
Atenuare dB < 0.2