Cuplă SC/APC-SC/APC singlemode ULTIMODE A-522S

Suport tehnic

Detalii

Cupla single-mode ULTIMODE A-522S permite conectarea (splice mecanic) a două fibre optice terminate în mufe SC/APC. Adaptoarele se folosesc deobicei în combinaţie cu patchcorduri şi pigtailuri în concentratoare optice.
Mufele SC sunt în prezent cele mai populare elemente optice de cuplare, pentru că sunt foarte uşor de conectat/deconectat, forma dreptunghiulară permite amplasarea multor conectori pe o suprafaţă mică, şi pentru că sunt din plastic (mai puţin ferula). Mufele SC/APC, datorită ferulei APC cu o înclinaţie de 8 grade, au o antenuare a semnalului mai mare de 60dB permiţându-le să îndeplinească cerinţe mai mari de transmisie a semnalelor.

Elemente distinctive:
  • pentru conexiuni SC/APC la SC/APC
  • pentru fibre single-mode
  • carcasă de plastic (ferulă ceramică)
Dimensiuni

Specificații

Tip produs Adaptoare pentru fibră optică
Producător ULTIMODE
Nume A-522S
Utilizare Singlemode
tip Simplex
mamă-mamă
Tip conector A SC/APC
Tip conector B SC/APC
Atenuare dB < 0.2