Conector fibră optică SC/APC rapid Ultimode ESC925T-APC

Cod: L5714
10,41 Lei
Preţ cu TVA Rabat Cant. Validitate
10,41 Lei 0 % de la 1 buc.
Disponibil
Conectorii FO rapizi sunt destinați montării rapide și simple pe cabluri de fibră optică. Aceștia sunt o alternativă a utilizării pigtailurilor.
• conector optic SC/APC cu asamblare rapidă
• pentru cabluri rotunde cu diametru de maxim 3 mm ( L7402, L7202) și cabluri plate de 3x2 mm (e.g. L7102)
• pentru fibre singlemode indiferent de standard
• asambalre în aprox. 3 minute
• atenuare minimă de 0.25 dB (în medie 0.5 dB)

Garanție

Garanție 2 ani.

Suport tehnic

Detalii

Conectorii FO rapizi sunt destinați montării rapide și simple pe cabluri de fibră optică. Aceștia sunt o alternativă a utilizării pigtailurilor sau a conectorilor SoC (Splice on Connector) ce necesită un splicer pentru montare. Această soluție este ideală pentru sistemele de supraveghere, LAN și FTTH în care menținerea unei atenuări per conexiune de sub 0,1 dB nu este esențială pentru funcționarea sau predarea sistemului. Atenuarea efectivă a conectorilor rapizi de 0,25 - 0,5 dB nu este o problemă pentru conexiunile de punct la punct, de la cameră la switch, de la conexiunile media convertor la switch și așa mai departe.
În comparație cu îmbinarea tipică cu pigtailuri, avantajul cheie al acestei soluții este că nu necesită o cutie pentru protecția splice-ului sau cuplă și patchcord. Acest lucru economisește timp pentru realizarea conexiunii și a banilor (costul unui conector față de cumpărare: coadă, protecție de îmbinare, cutie de îmbinare, adaptor, cablu patch). Din acest motiv, conectorii de asamblare rapidă sunt utilizați cel mai frecvent pentru conectarea abonaților FTTH sau în sistemele CCTV, unde spațiul limitat în cutiile de conversie media împiedică instalarea cutiilor de fibră optică.
De obicei, conectorii cu asamblare rapidă sunt folosiți pentru cabluri cu o singură fibră sau multi-fibre, dar folosind doar o singură fibră (250 μm diametru). Pentru cablurile cu mai multe fibre, pentru a putea folosi conectorii rapizi, trebuie ca fibrele să aibă o grosime de 900um. Setul include un adaptor pentru fixarea sigură a conectorului pe aceste fibre. Nu recomandăm utilizarea conectorilor rapizi pe fibre de 250 um dacă sunt mai multe într-un cablu.
Elemente distinctive:
  • conector optic SC/APC cu asamblare rapidă
  • pentru cabluri rotunde cu diametru de maxim 3 mm ( L7402, L7202) și cabluri plate de 3x2 mm (e.g. L7102)
  • pentru fibre singlemode indiferent de standard
  • asambalre în aprox. 3 minute
  • atenuare minimă de 0.25 dB (în medie 0.5 dB)
Unelte necesare pentru montarea conectorilor rapizi Ultimode:
  • Stripper L5905 - pentru tăierea și curățarea fibrei,
  • Măsură Ultimode Fast L5715 pentru măsurarea rapidă și ușoară a lungimii de curățare și tăiere a fibrelor,
  • Șervețele L5913 și alcool izopropilic IPA L5915 pentru curățarea fibrelor înainte de tăiere,
  • Cleaver de fibră optică L5882 pentru tăierea precisă a fibrelor.
Opțional:
  • foarfecă pentru Kevlar L5904, pentru tăierea fibrelor de aramidă,
  • Tester vizual VFL L5935 pentru testarea rapidă a conexiunilor (recomandat!),
  • cutie pentru resturi de fibră L5918.
Atenție: măsurătoarea Ultimode Fast L5715 și cleaverul de fibră optică L5882 pot fi înlocuite cu cleaverul F1-6000 L5801. Pentru o instalare mai rapidă, se recomandă utilizarea primei soluții. Cleaverul L5882 oferă, de asemenea, o calitate de tăiere mult mai bună comparativ cu L5801. Un avantaj al cleaverului F1-6000 este funcționarea sa fără probleme pe toată durata de viață: nu este nevoie să schimbați sau să reglați înălțimea lamei, lucru necesar pentru cleaverul L5882.
Patch cord optic făcut la comandă folosind fibră optică Optix L7402 și conectori rapizi UPC și APC Ultimode.

Testarea conectorilor: stânga - visual fault locator, dreapta -atenuarea patchcordului (cablu + 2 conectori) este de 1.03 dB (sursă laser -5.0 dBm, valoare măsurată -6.03 dBm).

Specificații

Tip produs Mechanical connector
Producător ULTIMODE
Nume ESC925T-APC
Tip conector SC/APC
Tip fibră Singlemode
Diametru cablu mm < 3.5
Diametrul fibrei μm 250, 900
Atenuare minim dB
tipic +/-0.5
Dimensiuni mm 50 × 8 × 8
Greutate kg