Cablu fibra optica multimode ULTIMODE UNI-4MM (4 x OM2 50/125)

Cod: L7354
Retras din ofertă
Ofertă: Bibliotecă:

Suport tehnic

Detalii

Cablul de fibră optică ULTIMODE UNI-4MM pentru instalări de interior şi exterior
cu 4 fibre multimode OM2 50/125 μm conţinute într-un tub central cu gel.
Universal Cable: ULTIMODE UNI-4MM (4xOM2 50/125)
Cablul de fibră optică
Universal Cable: ULTIMODE UNI-4MM (4xOM2 50/125)
Vedere îndeaproape
Caracteristici distinctive:
  • Cablu întărit cu fibre de aramidă
  • Tub central umplut cu gel
  • 4 fibre multimode OM2 50/125 μm
  • Tampon de 250 μm
  • Înveliş LSZH
ULTIMODE UNI-4MM este un cablu de fibră optică universal, destinat utilizării în instalaţii de interior şi exterior. Fibrele multimode sunt securizate de tubul central cu gel. Gelul din cilindrul central formează un strat protector adiţional pentru fibrele optice, care este capabil să absoarbă stresul mecanic extern şi factorii de mediu dăunători. Firele de aramidă protejează fibrele împotriva stresului mecanic dar şi împotriva stricăciunilor cauzate de rozătoare.
Cablul ULTIMODE UNI-4MM este compus din 4 fibre multimode. Schema de identificare a culorii straturilor tampon respectă standardul GB13993.3-2001. Învelişul (jacheta) este din material LSZH (polimer al unei alchene, rezistent la foc, cu emisii reduse de fum în caz de incediu şi zero emisii de hidrogen clorurat).
Fibrele multimode utilizate sunt OM2 50/125 cu tampon extern de 250 μm. Acestea respectă standardul internaţional IEC 60793-2-10 tip A1. Categoria OM2 este în prezent cea mai populară fibră optică multimodală deoarece poate funcţiona atât în prima cât şi în cea de a doua fereastră de transmisie (850 şi 1310 nm). Atenuarea (IL), nu depăşeşte 3.5 dB/km la 850 nm şi 1.5 dB/km la 1310 nm.
Cablurile universale ULTIMODE UNI cu cilindru central cu gel sunt destinate instalaţiilor cu trasee de cablu pe orizontală, atît în interiorul cît şi în exteriorul clădirilor. Datorită dimensiunii reduse şi a flexibilităţii, acestea sunt perfecte pentru trasele ce folosec pat/conducte de cablu. Se pretează în special utilizării în cadrul reţelelor FTTH şi FTTB, conexiunilor de date între clădiri sau în camera serverelor.
Alte cabluri ULTIMODE universale de fibră optică:
  • ULTIMODE UNI-8SM L7648 - 8x fibre singlemode G.652.D,
  • ULTIMODE UNI-4SM L7644 - 4x fibre singlemode G.652.D,
  • ULTIMODE UNI-8MM L7358 - 8x fibre multimode OM2 50/125.
Cablul este disponibil in uramatoarele cantităţi:
  • L7354 - la metru liniar de cablu ULTIMODE IDC-2SM
  • L7354_2000 - role de 2000 metri de cablu ULTIMODE IDC-2SM
Specificaţii:
Nume ULTIMODE UNI-4MM
Cod L 7354
Numărul de fibre
4
Diametrul exterior (manta) 6 mm
Greutate 38 kg / 1000 m
Tip de fibră optică
multimode
OM2 50/125 μm
IL <1.5 dB/km la 1310 nm
<3.5 dB/km la 850 nm
Diametrul tamponului 250 μm
Rezistenţă la compresie 1000 N / 100 mm
Temperatura de funcţionare [°C] -40 °C ... 60 °C
Temperatura de instalare -20 °C ... 70 °C
Secţiunea transversală printr-un cablu ULTIMODE UNI

1. Fibra optică în tampon de 250 μm
2. Gel
3. Cilindru central
4. Fibrele de aramidă
5. Mantaua (jacheta) LSZH
Sistemul ULTIMODE Building o nouă soluţie în domeniul instalaţiilor reţelelor optice de tip FTTH în interiorul clădirilor. Oferă o gamă completă de produse destinată implementării legăturilor bazate pe fibră optică, separat în fiecare cameră/birou din imobil.
Preţ pentru 1 metru

Specificații

Nazwa ULTIMODE UNI-4MM
Kod L7354
Liczba włókien 4
Średnica kabla 6 mm
Masa kabla 38 kg / 1000 m
Rodzaje włókien wielomodowe,
OM2 50/125 μm
Tłumienie włókna < 1,5 dB/km dla 1310nm
< 3,5 dB/km dla 850nm
Powłoka włókna 250 μm
Odporność na zgniatanie 1000N/100mm
Temperatura pracy - 40... 60oC
Temperatura instalacji - 20... 70oC