COŞUL MEU
Coşul este gol

Media convertoare

Ultimode

Set media converter ULTIMODE M-407M-2 (singlemode 40km, switch două porturi)
Cod: L11542
Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
315,24 Lei378,29 Lei0 %
Setul de media convertoare ULTIMODE M-407M-2 transformă semnalele electrice (date Ethernet) de la un cablu STP/UTP, în semnal luminos modulat transmis prin fibră optică singlemode. Unul dintre convertoare este echipat cu două porturi RJ45 ce pot fi folosite pentru a conecta de exemplu două camere IP.
Set media converter ULTIMODE M-407M (o fibra optica singlemode, max. 40 km)
Setul de mediaconvertoare ULTIMODE M-407M-2
Set media converter ULTIMODE M-407M (o fibra optica singlemode, max. 40 km)
Vedere din faţă
Set media converter ULTIMODE M-407M (o fibra optica singlemode, max. 40 km)
Vedere din spate
Elemente distinctive:
  • A: 2x porturi Ethernet de 10/100 Mbps (RJ-45), 1x SC (Tx-1310nm/Rx-1550nm)
  • B:1x port Ethernet de 10/100 Mbps (RJ-45), 1x SC (Rx-1310nm/Tx-1550nm)
  • distanţă maximă de transmisie 40 km
  • transmisia se face printr-o singură fibră singlemode (WDM)
  • LED-urile arată starea de funcţionare
  • montaj uşor (plug and play)
  • setul conţine două media convertoare şi două surse
Ambele convertoare sunt echipate cu un conector SC pentru transmisia sau recepţia semnalului optic. Toate acestea sunt posibile datorită tehnologiei WDM - lumina laser de diferite lungimi de undă transmite semnale diferite pe o singură fibră optică, scăzând semnificativ costurile de instalare. Setul L11542 conţine două transceiver-e şi două surse de alimentare (5VDC/2A).
Unul dintre dispozitive transmite semnal optic în a treia fereastră de transmisie (1550 nm), în timp ce al doilea utilizează fereastra a doua (1310 nm). Senzitivitatea receiver-ului şi ieşirea transmiţătorului sunt adaptate pentru a transmite informaţii până la 40 de km (<-34dB). Pentru distanţe mai scurte (până la 1 km) este necesară aplicarea unei atenuări suplimentare de 2dB pe ambele părţi ale cablului optic.
Convertoarele media ULTIMODE sunt complet compatibile cu standardele IEEE 802.3 şi IEEE 802.3u. Instalarea lor este foarte simplă datorită caracteristicii "Plug and Play". Indicatorii LED arată starea de funcţionare curentă. Dioda laser durabilă cu rezonator Fabry-Perot asigură un timp mediu de bună funcţionare (MTBF) de cel puţin 100.000 de ore (mai mult de 11 de ani).
Specifications:

 

 Nume: ULTIMODE M-407M-2
 Cod: L11542
 Standarde: IEEE 802.3u. IEEE 802.3u
 Porturi LAN: 802.3 (10Base-TX). 802.3u (100Base-TX/FX)

 A: 2x RJ-45 UTP/STP cat. 3. 4. 5 (max 100 m)

 B: 1x RJ-45 UTP/STP cat. 3. 4. 5 (max 100 m)

 Port optic:Singlemode (8.3/125μm. 8.7/125μm. 9/125μm. 10/125μm)
 Max 40 km
 Lungime de undă (Tx): 1310/1550 nm
 Lungime de undă (Rx): 1310/1550 nm
 Conectori optici: 1xSC (recomandat APC. acceptabil UPC. PC)
 Putere TX: >-15 dBm
 Sensitivitate Rx: <-32 dB
 Viteză de transmisie: 10/100 Mbps
 Alimentare: 5 VDC / 1.25 A
 Temp. funcţionare: -10oC ... +65oC

 

Atenţie!! Nu este recomandat să vă uitaţi direct în portul de fibră optică cât timp echipamentul este în funcţiune. Lumina invizibilă pentru ochiul uman poate afecta serios retina!
De ce sa alegeţi fibra optică:
  • posibilitatea de a transmite semnale pe distanţe mari (atenuare mică a fibrelor optice - de exemplu, pentru lungimea de undă de 1550 nm, atenuarea este de aprox. 0,2 dB pe kilometru, ceea ce înseamnă că semnalul poate fi transmis pe o distanţă de 200 km - fără regenerare)
  • transfer mare de date printr-o singură fibră
  • rezistenţă la interferenţe electromagnetice
  • rezistenţă la condiţiile meteorologice (umiditate, descărcări electrostatice şi altele)
  • nu se pot intercepta
  • greutate redusă şi dimensiuni mici
Convertoarele media ULTIMODE sunt utilizate pe scară largă pentru transmiterea de semnale Ethernet pe distanţe lungi şi în zonele expuse la condiţii meteorologice nefavorabile. Fibra optică asigură izolare electrică completă şi rezistenţă la interferenţe electromagnetice. Convertoarele media sunt în principal utilizate pentru a conecta clădiri prin reţele LAN (de exemplu, clădirile dispersate ale unei corporaţii). Mai jos este o aplicaţie demonstrativă pentru convertoarele ULTIMODE.
Dispozitivele sunt proiectate pentru a funcţiona în interior. Seria ULTIMODE include mai multe modele:
  • cu două fibre multimode - transmisie de până la 2 km - M-023M L10021
  • cu două fibre singlemode - transmisie de până la 40 km - M-403M L11041
  • cu o singură fibră singlemode (WDM) - transmisie de până la 20 km - M-207G L11525 and M-207M L11521
  • cu o singură fibră singlemode (WDM) - transmisie de până la 40 km - M-407M L11541
Lista parametrilor pentru seria de convertoare media ULTIMODE
NumeM-023MM-403MM-207MM-407MM-407M-2M-207G
CodL10021L11041L11521L11541L11542L11525
StandardeIEEE 802.3. IEEE 802.3u
Viteză de transfer10/100 Mb/s10/100/1000 Mb/s
Conectori optici
2xSCSC
Rază [km] 24020404020
Lungimi de undă Tx/Rx [nm]1310/13101310/1550. 1550/1310
Porturi ethernetRJ-452xRJ-45 / 1xRJ-45RJ-45
AlimentareDC 5V/2ADC 5V/2ADC 5V/2ADC 5V/2ADC 5V/1.25ADC 5V/2A

 

Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
315,24 Lei378,29 Lei0 %
 
Set media converter ULTIMODE M-407M-2 (singlemode 40km, switch două porturi)
Cod: L11542
George Popescu
Consiliere clienţi
COMPLETAŢI
BIBLIOTECA
Nou în bibliotecă
RECOMANDĂRI
 
Regulamentul | Reclamaţii | Download | Cookies | SitemapToate drepturile rezervate © 1996-2016 DIPOL sp.j.