COŞUL MEU
Coşul este gol

Media convertoare

Ultimode

Media convertor M-403M (doua fibre SM, max. 40 km)
Cod: L11041
Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
135,93 Lei163,12 Lei0 %
Ethernet media converter ULTIMODE M-403M allows to change electrical signals (Ethernet data) coming via typical STP/UTP cable into modulated light signal transmitted via single-mode fiber cable.
Media convertor M-403M (doua fibre SM, max. 40 km)
Convertorul media ULTIMODE M-203G
Media convertor M-403M (doua fibre SM, max. 40 km)
Din partea opusă
Media convertor M-403M (doua fibre SM, max. 40 km)
Adaptoarele AC/DC incluse
Elemente distinctive:
  • 1 x port Ethernet 10/100/1000 Mbps (RJ-45)
  • distanţa maximă de transmisie de 40 km
  • transmisie prin două fibre optice single-mode
  • indicatorii LED arată starea de funcţionare
  • instalare uşoară (plug and play)
  • alimentatoare incluse
ULTIMODE M-403M is reliable media converter enabling the transmission of Fast Ethernet data in two single-mode optical fibers at distances up to 40 km. The media converter has two SC connectors used to transmit (Tx) or receive (Rx) the signal. Optical signal is transmitted and received in the second transmission window of 1310 nm.
Dispozitivele ULTIMODE au MDI/MDIX, o funcţie de detectare automată, care găseşte şi setează modul şi cea mai mare viteză de conectare. Mecanismul "Store and forward" permite verificarea datelor recepţionate folosind funcţia de control.
Senzitivitatea receiver-ului şi puterea de ieşire a transmiţătorului sunt destinate transmisiei pe distanţe de până la 40 de km. Atunci când dispozitivele sunt folosite pentru distanţe mai mici de 4 km, trebuie utilizat un atenuator optic potrivit (pentru a evita posibila deteriorare a receiver-ului).
Convertoarele media ULTIMODE sunt complet compatibile cu standardele IEEE 802.3 10Base-T, IEEE 802.3u 100Base-TX/FX, IEEE 802.3z 1000BaseTX/FX. Instalarea lor este foarte simplă datorită caracteristicii "Plug and Play". Indicatorii LED arată starea de funcţionare curentă. Dioda laser durabilă cu rezonator Fabry-Perot asigură un timp mediu de bună funcţionare (MTBF) de cel puţin 100.000 de ore (mai mult de 11 de ani).
Specificaţii:

 
 Nume: ULTIMODE M-403M
 Cod: L11041
 Standarde: IEEE 802.3u. IEEE 802.3u
 Port LAN : 802.3 (10Base-TX). 802.3u (100Base-TX/FX)
 RJ-45 UTP/STP cat. 3. 4. 5. max 100m
 Port optic:Fibră optică single-mode (8.3/125μm. 8.7/125μm. 9/125μm. 10/125μm)
 Max 40 km
 Lungime de undă  (Tx): 1310 nm
 Lungime de undă  (Rx): 1310 nm
 Conectori optici: 2xSC
 Putere Tx: -8...-3 dB
 Senzitivitate Rx: -34 dB
 Viteză de transmisie: 10/100 Mb/s (adaptor AC/DC incl.)
 Alimentare: DC 5V/ 2A
 Temperatură de operare:0 ... 50 oC
 

ATENŢIE!! Nu este permis să vă uitaţi direct la portul de fibre atunci când aparatul este conectat. Radiaţiile invizibile pentru ochiul uman pot deteriora retina!
De ce să alegem fibra optică:
  • posibilitate de a transmite semnal pe distanţe lungi (atenuare scăzută a fibrelor optice - de exemplu, pentru lungimea de undă de 1550 nm atenuarea este de aproximativ 0,2 dB pe kilometru, ceea ce înseamnă că semnalul poate fi transmis la o distanţă de 200 km - fără regenerarea semnalului)
  • transfer de informaţii de mare volum prin intermediul unei singure fibre;
  • rezistentă la interferenţe electromagnetice;
  • rezistentă la condiţiile meteo (umiditate, descărcări electrostatice şi altele)
  • fără posibilitate de interceptare
  • greutate redusă şi dimensiuni mici
Convertoarele media ULTIMODE sunt utilizate pe scară largă pentru transmiterea de semnale Ethernet pe distanţe lungi şi în zonele expuse la condiţii meteorologice nefavorabile. Fibra optică asigură izolare electrică completă şi rezistenţă la interferenţe electromagnetice. Convertoarele media sunt în principal utilizate pentru a conecta clădiri prin reţele LAN (de exemplu, clădirile dispersate ale unei corporaţii). Mai jos este o aplicaţie demonstrativă pentru convertoarele ULTIMODE.
Media convertor M-403M (doua fibre SM, max. 40 km)Media convertor M-403M (doua fibre SM, max. 40 km)Switch TP-Link TL-SF1008D (10/100, 8 porturi)
Un exemplu de utilizare a unui convertor media ULTIMODE

Dispozitivele sunt proiectate pentru a funcţiona în interior. Seria ULTIMODE include:
    Convertoare media Ethernet (10/100/1000 Mb/s) pentru distanţe de până la 2 km - ULTIMODE M-023M L10021, şi convertoare media WDM single-mode (10/100/1000 Mb/s) cu transmisie bidirecţională prin fibră optică single-mode - ULTIMODE M-407M L11525.
Lista parametrilor pentru seria de convertoare media ULTIMODE
Nume:M-023MM-403MM-207MM-407MM-207G
Cod:L10021L11041L11521L11541L11525
Standarde:IEEE 802.3, IEEE 802.3u
Viteză de transmisie:10/100 Mbps10/100/1000 Mbps
Conectori optici:2xSCSC
Distanţă [km]: 240204020
Lungime de undă Tx/Rx [nm]:1310/13101310/1550, 1550/1310
Port Ethernet:RJ-45
Alimentare:DC 5V/2ADC 5V/2ADC 5V/2ADC 5V/2ADC 5V/2A

     
Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
135,93 Lei163,12 Lei0 %
 
Media convertor M-403M (doua fibre SM, max. 40 km)
Cod: L11041
George Popescu
Consiliere clienţi
COMPLETAŢI
BIBLIOTECA
Nou în bibliotecă
RECOMANDĂRI
 
Regulamentul | Reclamaţii | Download | Cookies | SitemapToate drepturile rezervate © 1996-2016 DIPOL sp.j.