COŞUL MEU
Coşul este gol

Media convertoare

Ultimode

Media convertor gigabit M-203G (SM, max. 20 km)
Cod: L11025
Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
216,37 Lei259,64 Lei0 %
Media convertor gigabit M-203G (SM, max. 20 km)
Convertorul media ULTIMODE M-203G
Media convertor gigabit M-203G (SM, max. 20 km)
Din partea opusă
Media convertor gigabit M-203G (SM, max. 20 km)
Alimentatorul inclus
Elemente distinctive:
  • 1 x port Ethernet 10/100/1000 Mbps (RJ-45)
  • distanţa maximă de transmisie de 20 km
  • transmisie prin două fibre optice single-mode
  • indicatorii LED arată starea de funcţionare
  • instalare uşoară (plug and play)
  • alimentatoare incluse
Media convertorul gigabit ULTIMODE M-203G transformă semnalele electrice (Ethernet) din cablu UTP (10/100/1000Base TX), în semnal luminos pentru a-l transmite prin fibră optică singlemode (1000Base FX). Convertoarele media au două mufe SC pentru a transmite (Tx) şi recepţiona (Rx) semnal. Distanţa maximă de transmisie este de 20 km.
Dispozitivele ULTIMODE au MDI/MDIX, o funcţie de detectare automată, care găseşte şi setează modul şi cea mai mare viteză de conectare. Mecanismul "Store and forward" permite verificarea datelor recepţionate folosind funcţia de control.


Senzitivitatea receiver-ului şi puterea de ieşire a transmiţătorului sunt destinate transmisiei pe distanţe de până la 20 de km. Atunci când dispozitivele sunt folosite pentru distanţe mai mici de 2 km, trebuie utilizat un atenuator optic potrivit (pentru a evita posibila deteriorare a receiver-ului).
Convertoarele media ULTIMODE sunt complet compatibile cu standardele IEEE 802.3 10Base-T, IEEE 802.3u 100Base-TX/FX, IEEE 802.3z 1000BaseTX/FX. Instalarea lor este foarte simplă datorită caracteristicii "Plug and Play". Indicatorii LED arată starea de funcţionare curentă. Dioda laser durabilă cu rezonator Fabry-Perot asigură un timp mediu de bună funcţionare (MTBF) de cel puţin 100.000 de ore (mai mult de 11 de ani).
Specificaţii:

 Nume: Medica converter gigabit ULTIMODE M-203G
 Cod: L11025
 Standarde: IEEE 802.3. IEEE 802.3u. IEEE 802.3z
 Port LAN: 10Base-TX. 100Base-TX. 1000Base-TX
 RJ-45 UTP/STP cat. 3. 4. 5. max. 100m
 Port optic: Fibră optică singlemode (8.3/125μm. 8.7/125μm. 9/125μm. 10/125μm)
 Max 20 km
 Lungime de undă  (Tx): 1310 nm
 Lungime de undă  (Rx): 1310 nm
 Conectori optici: 2xSC
 Putere Tx: -8...-3 dB
 Senzitivitate Rx: -22 dB
 Viteză de transmisie: 10/100/1000 Mb/s
 Alimentare: 5VDC/2A (alimentator incl.)
 Temperatură de operare: 0 ... 50 oC

ATENŢIE!! Nu este permis să vă uitaţi direct la portul de fibre atunci când aparatul este conectat. Radiaţiile invizibile pentru ochiul uman pot deteriora retina!
De ce să alegem fibra optică:
  • posibilitate de a transmite semnal pe distanţe lungi (atenuare scăzută a fibrelor optice - de exemplu, pentru lungimea de undă de 1550 nm atenuarea este de aproximativ 0,2 dB pe kilometru, ceea ce înseamnă că semnalul poate fi transmis la o distanţă de 200 km - fără regenerarea semnalului)
  • transfer de informaţii de mare volum prin intermediul unei singure fibre;
  • rezistentă la interferenţe electromagnetice;
  • rezistentă la condiţiile meteo (umiditate, descărcări electrostatice şi altele)
  • fără posibilitate de interceptare
  • greutate redusă şi dimensiuni mici
Convertoarele media ULTIMODE sunt utilizate pe scară largă pentru transmiterea de semnale Ethernet pe distanţe lungi şi în zonele expuse la condiţii meteorologice nefavorabile. Fibra optică asigură izolare electrică completă şi rezistenţă la interferenţe electromagnetice. Convertoarele media sunt în principal utilizate pentru a conecta clădiri prin reţele LAN (de exemplu, clădirile dispersate ale unei corporaţii). Mai jos este o aplicaţie demonstrativă pentru convertoarele ULTIMODE.
Switch 8 porturi TP-Link TL-SF1008D (10/100) Media convertor gigabit M-203G (SM, max. 20 km)Media convertor gigabit M-203G (SM, max. 20 km)
Un exemplu de utilizare a unui convertor media ULTIMODE

Dispozitivele sunt proiectate pentru a funcţiona în interior. Seria ULTIMODE include convertoare media Ethernet (10/100/1000 Mb/s) pentru distanţe de până la 2 km - ULTIMODE M-023G L10025, şi convertoare media WDM single-mode (10/100/1000 Mb/s) cu transmisie bidirecţională prin fibră optică single-mode - ULTIMODE M-207G L11525.
Lista parametrilor pentru seria de convertoare media ULTIMODE
Nume:M-023GM-203GM-207G
Cod:L10025L11025L11525
Viteză de transmisie:10/100/1000 Mb/s
Standarde:IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z
Conectori optici: 2xSC1xSC
Distanţă [km]:22020
Lungime de undă Tx/Rx [nm]:1310/13101310/1550
Port Ethernet:1xRJ-45
Alimentare:12VDC/2A (alimentatoare incl.)

 

Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
216,37 Lei259,64 Lei0 %
 
Media convertor gigabit M-203G (SM, max. 20 km)
Cod: L11025
George Popescu
Consiliere clienţi
COMPLETAŢI
BIBLIOTECA
Nou în bibliotecă
RECOMANDĂRI
 
Regulamentul | Reclamaţii | Download | Cookies | SitemapToate drepturile rezervate © 1996-2016 DIPOL sp.j.