COŞUL MEU
Coşul este gol

Media convertoare

Ultimode

Media converter ULTIMODE M-207M (WDM, singlemode, max. 20 km)
Cod: L11521
Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
241,36 Lei289,63 Lei0 %
Convertorul media Ethernet ULTIMODE M-207M transformă semnalele electrice (date Ethernet) de la un cablu STP/UTP, în semnal luminos modulat transmis prin fibră optică single-mode.
Media converter ULTIMODE M-207M (WDM, singlemode, max. 20 km)
Setul de convertoare ULTIMODE M-207M
Media converter ULTIMODE M-207M (WDM, singlemode, max. 20 km)
Panourile frontale
Media converter ULTIMODE M-207M (WDM, singlemode, max. 20 km)
Panourile laterale
Elemente distinctive:
  • 1 x port Ethernet 10/100 Mbps (RJ-45)
  • distanţa maximă de transmisie de 20 km
  • transmisie printr-o fibră optică single-mode (WDM)
  • indicatorii LED arată starea de funcţionare
  • instalare uşoară (plug and play)
  • setul conţine 2 transceivere şi alimentatoare
ULTIMODE M-207M este un set de convertoare media fiabile, care permite transmisia de date Fast Ethernet prin două fibre optice single-mode la o distanţă de până la 20 km. Convertorul media are o mufă SC utilizată pentru a transmite (Tx) sau recepţiona (Rx) semnal. Toate acestea sunt posibile datorită tehnologiei WDM - lumina laser de diferite lungimi de undă transmite semnale diferite pe o singură fibră optică, scăzând semnificativ costurile de instalare. Setul L11521 conţine două transceiver-e şi două surse de alimentare (5VDC/2A).
Unul dintre dispozitive transmite semnal optic în a treia fereastră de transmisie (1550 nm), în timp ce al doilea utilizează fereastra a doua (1310 nm). Senzitivitatea receiver-ului şi ieşirea transmiţătorului sunt adaptate pentru a transmite informaţii până la 20 de km. Pentru distanţe mai scurte (până la 2 km) este necesară aplicarea unei atenuări suplimentare de 2dB pe ambele părţi ale cablului optic. Acestea vor proteja împotriva "arderii".
Dispozitivele ULTIMODE au MDI/MDIX, o funcţie de detectare automată, care găseşte şi setează modul şi cea mai mare viteză de conectare. Mecanismul "Store and forward" permite verificarea datelor recepţionate folosind funcţia de control.


Convertoarele media ULTIMODE sunt complet compatibile cu standardele IEEE 802.3 şi IEEE 802.3u. Instalarea lor este foarte simplă datorită caracteristicii "Plug and Play". Indicatorii LED arată starea de funcţionare curentă. Dioda laser durabilă cu rezonator Fabry-Perot asigură un timp mediu de bună funcţionare (MTBF) de cel puţin 100.000 de ore (mai mult de 11 de ani).
Specificaţii tehnice:

 Nume: ULTIMODE M-207M
 Cod: L11521
 Standarde: IEEE 802.3u. IEEE 802.3u
 Port LAN: 802.3 (10Base-TX). 802.3u (100Base-TX/FX)
 RJ-45 UTP/STP cat. 3. 4. 5. max 100m
 Port optic: Fibră single-mode (8.3/125μm. 8.7/125μm. 9/125μm. 10/125μm)
 Max 20 km
 Lungime de undă (Tx): 1310/1550 nm
 Lungime de undă (Rx): 1310/1550 nm
 Conectori optici: 1xSC
 Putere Tx: -15...-3 dB
 Senzitivitate Rx: -32 dB
 Viteză de transmisie: 10/100 Mbps
 Alimentare: DC 5V/ 2A
 Temperatură de operare:0 ... 50 oC

ATENŢIE!! Nu este permis să vă uitaţi direct la portul de fibre atunci când aparatul este conectat. Radiaţiile invizibile pentru ochiul uman pot deteriora retina!
De ce să alegem fibra optică:
  • posibilitate de a transmite semnal pe distanţe lungi (atenuare scăzută a fibrelor optice - de exemplu, pentru lungimea de undă de 1550 nm atenuarea este de aproximativ 0,2 dB pe kilometru, ceea ce înseamnă că semnalul poate fi transmis la o distanţă de 200 km - fără a regenera semnalul)
  • transfer de informaţii de mare volum prin intermediul unei singure fibre;
  • rezistentă la interferenţe electromagnetice;
  • rezistentă la condiţiile meteo (umiditate, descărcări electrostatice şi altele)
  • fără posibilitate de interceptare
  • greutate redusă şi dimensiuni mici
Convertoarele media ULTIMODE sunt utilizate pe scară largă pentru transmiterea de semnale Ethernet pe distanţe lungi şi în zonele expuse la condiţii meteorologice nefavorabile. Fibra optică asigură izolare electrică completă şi rezistenţă la interferenţe electromagnetice. Convertoarele media sunt în principal utilizate pentru a conecta clădiri prin reţele LAN (de exemplu, clădirile dispersate ale unei corporaţii). Mai jos este o aplicaţie demonstrativă pentru convertoarele ULTIMODE.
Media converter ULTIMODE M-207M (WDM, singlemode, max. 20 km)Switch TP-Link TL-SF1008D (8 porturi)
Un exemplu de utilizare a unui convertor media ULTIMODE

Dispozitivele sunt proiectate pentru a funcţiona în interior. Seria ULTIMODE include anumite tipuri:
  • cu două fibre multimode - transmisie până la 2km - M-023M L10021
  • cu două fibre single-mode - transmisie până la 40km - M-403M L11041
  • cu o singură fibră single-mode (WDM) - transmisie până la 20km - M-207G L11525 şi M-407M L11541
Lista parametrilor pentru seria de convertoare media ULTIMODE
Nume:M-023MM-403MM-207MM-407MM-207G
Cod:L10021L11041L11521L11541L11525
Standarde suportate:IEEE 802.3, IEEE 802.3u
Viteză de transmisie:10/100 Mbps10/100/1000 Mbps
Conectori optici:2xSCSC
Distanţă [km]: 240204020
Lungime de undă Tx/Rx [nm]:1310/13101310/1550, 1550/1310
Port Ethernet:RJ-45
Alimentare:DC 5V/2ADC 5V/2ADC 5V/2ADC 5V/2ADC 5V/2A

Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
241,36 Lei289,63 Lei0 %
 
Media converter ULTIMODE M-207M (WDM, singlemode, max. 20 km)
Cod: L11521
George Popescu
Consiliere clienţi
COMPLETAŢI
BIBLIOTECA
Nou în bibliotecă
RECOMANDĂRI
 
Regulamentul | Reclamaţii | Download | Cookies | SitemapToate drepturile rezervate © 1996-2016 DIPOL sp.j.