COŞUL MEU
Coşul este gol

Media convertoare

Ultimode

Media converter SM - MM ULTIMODE MT-202G 1310
Cod: L1573
Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
636,00 Lei763,20 Lei0 %
Convertorul ULTIMODE MT-1310 202G permite conectarea echipamentelor singlemode la fibre multimode sau a echipamentelor multimode la fibre singlemode.
Media converter SM - MM ULTIMODE MT-202G 1310
Convertor singlemode-multimode ULTIMODE MT-1310
Media converter SM - MM ULTIMODE MT-202G 1310
Vedere din spate
Media converter SM - MM ULTIMODE MT-202G 1310
Alimentatorul (inclus)
Caracteristici distinctive:
  • conversia semnalelor optice între reţelele singlemode şi multimode
  • conectori SC/PC
  • Emite în banda de 1310 nm
  • distantă în regim multimodal: 2 km
  • distanţă în regim monomodal: 20 km
  • rata de transfer: 1000 Mbps
  • LED-uri pentru status
  • instalare usoară ("plug and play")
  • alimentator inclus
Covertorul ULTIMODE MT-202G L1573 face trecerea de la fibră optică singlemode la multimode pentru comunicaţii gigabit tip ethernet. Acesta dotat cu două perechi de conectori SC, una pentru fibre multimode şi cealaltă pentru fibre singlemode. Semnalele optice, indiferent de fibra optică folosită, sunt transmise şi primite în fereastra de transmisie II (1310 nm). Distanţele maxime de transmisie sunt 20 de km pentru singlemode şi 2 km pentru multimode.
Pentru fibrele singlemode, puterea de transmisie şi sensibilitatea receptorului au fost configurate pentru a atinge distanţa maximă de 20 km. În cazul unei legături mult mai scurte (sub 4 km), trebuie folosite atenuatoare de 2 dB la bornele Rx (la ambele capete ale link-ului), pentru a proteja detectorii optici de către lasere.
Echipamentul ULTIMODE este conform cu standardul IEEE 802.3. Modul de instalare este foarte simplu (plug and play). LED-urile de pe panoul frontal vă informează despre starea curentă a dispozitivului. Perioada MTBF a diodei laser Fabry-Perot este 100000 ore (peste 11 ani).
Rata de transfer a convertorului este de 1000 Mbps. În cazul reţelelor de 10/100 Mbps, ar trebui să vă orientaţi spre ULTIMODE MT-202M 1310 L1521.
Specificaţii:
NumeMedia convertor multimode-singlemode MT-202G ULTIMODE 1310
CodL1573
StandardIEEE 802.3
Rată de transfer1000 Mbps
Alimentare5 VDC / 2 A
Temperatura de funcţionare0oC ... 50oC
Transmisie multimode (MM)
Tipul de fibră
multimode
Distanţa de transmisie
2 km
Lungimea de undă Rx/Tx1310 nm
Putere Tx
- 15 ... -12 dB
Sensibilitate RX
- 20 ... -13 dB
Conectori2 x SC/SC
Transmisie singlemode
Tipul de fibrăsinglemode
Distanţa de transmisie20 km
Lungimea de undă Rx/Tx
1310 nm
Putere Tx - 3 ... - 8 dB
Sensibilitate RX -22 ... -7 dB
Conectori2 x SC / PC
Atenţie! Este interzis să vă uitaţi în bornele dispozitivului când acesta este alimentat. Radiaţia invizibilă pentru ochiul uman vă poate deteriora retina!
De ce să alegeţi fibra optică:
  • posibilitatea de a transmite semnal pe distanţe lungi (atenuare scăzută în cazul fibrei optice - de exemplu, pentru lungimea de undă de 1550 nm, atenuarea este de aproximativ 0.2 dB per kilometru, ceea ce înseamnă că semnalul poate fi recepţionat şi o distanţă de 200 km - fără amplificare)
  • transferul unui volum mare de informaţii prin intermediul unei singure fibre
  • imunitate la interferenţele electromagnetice
  • foarte rezistentă la condiţiile atmosferice (umiditate, descărcări electrostatice, etc.)
  • nu se poate face "tapping"
  • greutate redusă şi dimensiuni mici
Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
636,00 Lei763,20 Lei0 %
 
Media converter SM - MM ULTIMODE MT-202G 1310
Cod: L1573
 
Regulamentul | Reclamaţii | Download | Cookies | SitemapToate drepturile rezervate © 1996-2016 DIPOL sp.j.