COŞUL MEU
Coşul este gol

Cabluri

Singlemode - SM

Fibră optică universală Unitube singlemode: ULTIMODE UNI-4SM-A (4 fibre G.652.D, manta LSZH, gel hidrofob)
Cod: L76004
Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
2,08 Lei2,50 Lei0 %
Cablu universal de fibră optică pentru interior și exterior - ULTIMODE UNI-4SM-A
4 fibre single-mode G.652.D poziționate într-un tub central cu gel.
Fibră optică universală Unitube singlemode: ULTIMODE UNI-4SM-A (4 fibre G.652.D, manta LSZH, gel hidrofob)
Cablul
Caracteristici:
  • tub central umplut cu gel hidrofob
  • întărit cu cămașă din fire de aramidă
  • 4 fibre single-mode G.652.D
  • manta LSZH
  • potrivit pentru aplicații de interior și exterior
  • subțire și mai ușor decât cablurile pentru exterior
ULTIMODE UNI-4SM-A este un cablu generic de fibră optică care poate fi utilizat atât pentru instalațiile de interior cât și pentru cele de exterior. Datorită spectrului larg de aplicații la care se pretează fibrele optice single-mode au fost poziționate în interiorul unui tub central umplut cu gel hidrofob. Acesta are capacitatea de a absorbi stresul mecanic la care sunt supuse fibrele în timpul instalătii și totodată le protejează împotriva factorilor de mediu nefavorabili. La rândul său, tubul central este acoperit de o "cămașă" din fire de aramidă pentru a-i asigura o protecție sporită împotriva deteriorării mecanice, a rozătoarelor, etc.
Cablul ULTIMODE UNI-4SM-A conține 4 fibre single-mode (Sumitomo). Culorile fibrelor sunt in conformitate cu standardul TIA-EIA-598-A. Mantaua este realizată material ignifug - LSZH.
Cele 8 fibre optice single-mode al cablului sunt de tipul G.652.D - 9/125 um. Acestea (G.652.D) sunt în prezent cele mai populare fibre single-mode datorită atenuării reduse cauzată de absorbţia ionilor OH în timpul procesului de fabricaţie (tehnologie LWP) precum şi datorită posibilităţii utilizării unei lungimi de undă între 1280 şi 1625 nm. Chiar dacă acestea pot fi utilizate între 1280 şi 1625 nm, fibrele G.652.D sunt optimizate pentru transmisii optice care au lungimea de undă de 1310 nm (atenuare < 0.36 dB/km) şi 1550 nm (atenuare < 0.22 dB/km). Cablurile de fibră optică sunt conforme cu standardele IEC 60793-2-50, EIA/TIA-FOTP şi ITU-T G.652.D.
Cablurile universale ULTIMODE UNI cu cilindru central umplut cu gel sunt destinate instalaţiilor cu trasee de cablu pe orizontală, atît în interiorul cît şi în exteriorul clădirilor. Datorită flexibilității și a dimensiunii reduse, acestea sunt perfecte pentru traseele ce folosec pat/conductă de cablu. Se pretează în special utilizării în cadrul reţelelor FTTH şi FTTB, conexiunilor de date între clădiri sau în camera serverelor. Fiind un cablu generic ce poate fi folosi atât la exterior cât și la interior, sunt eliminate din start conexiunile de tranziție dintre cele două tipuri de cablu (între rețele din interiorul și exteriorul clădirilor). Fie că este tras prin conducă sau direct îngropat, cablul universal de fibră optică va asigura o conexiune stabilă și fiabilă pentru un timp îndelungat.
Fibrele optice respectă următoarele standarde:
  • ISO11801, ediția a 2-a
  • EN50173-1: 2002
  • IEC60794-3-10
Standarde de rezistență la foc:
  • IEC60332
  • IEC60754-1
  • IEC60754-2
  • IEC61034-2
Specifications:
NumeULTIMODE UNI-4SM-A
CodL76004
Număr de fibre4
Diametrul exterior al cablului 6 mm
Greutate 40 kg / km
Tipul fibrelorsingle mode.
G.652D 9/125 μm
Max. forță de rupere (regim continuu)1000 N
Max. forță de rupere (regim tranzitoriu)2000 N
Rază minimă de îndoire la instalare60 mm
Rază minimă de îndoire în serviciu100 mm
Temperatură de funcționare- 30... 60oC
Temperatură de instalare- 15... 60oC
Structura cablului:
1. Înveliș exterior (manta) LSZH
2. Fire de aramidă
3. Tub central
4. Gel hidrofob
5. Fibra optică
Ghid de identificare a fibrelor optice după culoare
1. albastru
2. portocaliu
3. verde
4. maro
5. gri
6. alb
7. roșu
8. negru
9. galben
10. violet
11. roz
12. turcoaz
În cazul unui cablu cu mai mult de 12 fibre, identificarea acestora se face cu ajutorul unor dungi negre transversale.
Gama cablurilor universale de fibră optică produse de ULTIMODE:
  • ULTIMODE UNI-4MM L7354 - 4x multimode OM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-8MM L7358 - 4x multimode OM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-4SM L7644 - 4x singlemode G.652.D,
  • ULTIMODE UNI-8SM L7648 - 8x singlemode G.652.D,
  • ULTIMODE UNI-4MM-A - 4x multimode OM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-8MM-A L73008 - 8x multimode OM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-12MM-A L73012 - 12x multimode OM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-24MM-A - 24x multimode OM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-4MM-A - 4x multimode OM3 50/125,
  • ULTIMODE UNI-8MM-A - 8x multimode OM3 50/125,
  • ULTIMODE UNI-12MM-A - 12x multimode OM3 50/125,
  • ULTIMODE UNI-24MM-A - 24x multimode OM3 50/125,
  • ULTIMODE UNI-4SM-A L76004 - 4x singlemode G.652D,
  • ULTIMODE UNI-8SM-A L76008 - 8x singlemode G.652D,
  • ULTIMODE UNI-12SM-A L76012 - 12x singlemode G.652D,
  • ULTIMODE UNI-24SM-A - 24x singlemode G.652D.
Clienții pot plasa comenzi și pentru patch cord-uri făcute la comandă terminate cu orice tip de conectori optici. În acest scop, vă rugăm să contactați asistentul de vânzări.
Preţul pentru 1 metru de cablu ULTIMODE UNI-4SM-A (4xG.652.D):
Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
2,08 Lei2,50 Lei0 %
 
Fibră optică universală Unitube singlemode: ULTIMODE UNI-4SM-A (4 fibre G.652.D, manta LSZH, gel hidrofob)
Cod: L76004
 
Regulamentul | Reclamaţii | Download | Cookies | SitemapToate drepturile rezervate © 1996-2016 DIPOL sp.j.