COŞUL MEU
Coşul este gol

Cabluri

Multimode - MM

Fibră optică universală Unitube multimode: ULTIMODE UNI-8MM-A (8 fibre OM2, manta LSZH, gel hidrofob)
Cod: L73008
Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
4,10 Lei4,92 Lei0 %
Cablu universal de fibră optică pentru aplicații de interior și exterior - ULTIMODE UNI-8MM-A
8 fibre multi-mode OM2 50/125μm poziționate într-un tub central cu gel.
Vedere îndeaproape
Caracteristici:
  • tub central umplut cu gel hidrofob
  • întărit cu cămașă din fire de aramidă
  • 8 fibre multi-mode OM2 50/125 um
  • manta LSZH
  • potrivit pentru aplicații de interior și exterior
  • subțire și mai ușor decât cablurile pentru exterior
ULTIMODE UNI-8MM-A este un cablu generic de fibră optică care poate fi utilizat atât pentru instalațiile de interior cât și pentru cele de exterior. Datorită spectrului larg de aplicații la care se pretează fibrele optice multi-mode au fost poziționate în interiorul unui tub central umplut cu gel hidrofob. Acesta are capacitatea de a absorbi stresul mecanic la care sunt supuse fibrele în timpul instalătii și totodată le protejează împotriva factorilor de mediu nefavorabili. La rândul său, tubul central este acoperit de o "cămașă" din fire de aramidă pentru a-i asigura o protecție sporită împotriva deteriorării mecanice, a rozătoarelor, etc.
Cablul ULTIMODE UNI-8MM-A conține 8 fibre multi-mode (J-Fibre). Culorile fibrelor sunt in conformitate cu standardul TIA-EIA-598-A. Mantaua este realizată material ignifug - LSZH.
Cele 8 fibre optice multi-mode al cablului sunt de tipul OM2 50/125 um. Sunt în prezent cele mai populare fibre multi-mode, utilizate în prima și a două fereastră de transmisie (850 și 1310 nm). Atenuarea de inserție (IL) este de maxim 3.5 dB/km în cazul transmisiunilor pe 850 nm (prima fereastră) și de sub 1.5 dB/km pentru 1310 nm.
Cablurile universale ULTIMODE UNI cu cilindru central umplut cu gel sunt destinate instalaţiilor cu trasee de cablu pe orizontală, atît în interiorul cît şi în exteriorul clădirilor. Datorită flexibilității și a dimensiunii reduse, acestea sunt perfecte pentru traseele ce folosec pat/conductă de cablu. Se pretează în special utilizării în cadrul reţelelor FTTH şi FTTB, conexiunilor de date între clădiri sau în camera serverelor. Fiind un cablu generic ce poate fi folosi atât la exterior cât și la interior, sunt eliminate din start conexiunile de tranziție dintre cele două tipuri de cablu (între rețele din interiorul și exteriorul clădirilor). Fie că este tras prin conducă sau direct îngropat, cablul universal de fibră optică va asigura o conexiune stabilă și fiabilă pentru un timp îndelungat.
Fibrele optice respectă următoarele standarde:
  • ISO11801, ediția a 2-a
  • EN50173-1: 2002
  • IEC60794-3-10
Standarde de rezistență la foc:
  • IEC60332
  • IEC60754-1
  • IEC60754-2
  • IEC61034-2
Specificaţii tehnice:
NumeULTIMODE UNI-8MM-A
CodL73008
Număr de fibre8
Diametrul exterior al cablului 6 mm
Greutate40 kg/km
Tipul fibrelormulti-mode.
OM2 50/125 μm
Max. forță de rupere (regim continuu)1000 N
Max. forță de rupere (regim tranzitoriu)2000 N
Rază minimă de îndoire la instalare60 mm
Rază minimă de întoire în serviciu100 mm
Temperatură de funcționare- 30oC... 60oC
Temperatură de instalare- 15oC... 60oC
Structura cablului:
1. Înveliș exterior (manta) LSZH
2. Fire de aramidă
3. Tub central
4. Gel hidrofob
5. Fibra optică
Ghid de identificare a fibrelor optice după culoare
1. albastru
2. portocaliu
3. verde
4. maro
5. gri
6. alb
7. roșu
8. negru
9. galben
10. violet
11. roz
12. turcoaz

În cazul unui cablu cu mai mult de 12 fibre, identificarea acestora se face cu ajutorul unor dungi negre transversale.
Gama cablurilor universale de fibră optică produse de ULTIMODE:
  • ULTIMODE UNI-4MM L7354 - 4xOM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-8MM L7358 - 4xOM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-4SM L7644 - 4xG.652.D,
  • ULTIMODE UNI-8SM L7648 - 8xG.652.D,
  • ULTIMODE UNI-4MM-A - 4xOM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-8MM-A L73008 - 8xOM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-12MM-A L73012 - 12xOM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-24MM-A - 24xOM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-4MM-A - 4xOM3 50/125,
  • ULTIMODE UNI-8MM-A - 8xOM3 50/125,
  • ULTIMODE UNI-12MM-A - 12xOM3 50/125,
  • ULTIMODE UNI-24MM-A - 24xOM3 50/125,
  • ULTIMODE UNI-4SM-A - 4xG.652D,
  • ULTIMODE UNI-8SM-A L76008 - 8xG.652D,
  • ULTIMODE UNI-12SM-A L76012 - 12xG.652D,
  • ULTIMODE UNI-24SM-A - 24x G.652D.
Clienții pot plasa comenzi și pentru patch cord-uri făcute la comandă terminate cu orice tip de conectori optici. În acest scop, vă rugăm să contactați asistentul de vânzări.
Preţul pentru 1 metru de cablu ULTIMODE UNI-8MM-A (8xOM2):
Preţ fără TVAPreţ cu TVARabatValiditate  
4,10 Lei4,92 Lei0 %
 
Fibră optică universală Unitube multimode: ULTIMODE UNI-8MM-A (8 fibre OM2, manta LSZH, gel hidrofob)
Cod: L73008
George Popescu
Consiliere clienţi
COMPLETAŢI
BIBLIOTECA
Nou în bibliotecă
RECOMANDĂRI
 
Regulamentul | Reclamaţii | Download | Cookies | SitemapToate drepturile rezervate © 1996-2016 DIPOL sp.j.