COŞUL MEU
Coşul este gol

Fibră optică

Ceva teorie

Fibra optica multimodala si monomodala (singlemode si multimode)
Unul din criteriile de baza dupa care se clasifica fibrele optice este tipul de fibra folosit. Aceasta are legatura cu modul in care se transmite lumina prin fibra - multimodala sau monomodala (single-mode sau multimode).
Fibra optica este compusa din trei elemente de baza, ce indeplinesc diferite functii):
  • miez,
  • strat protector,
  • invelis protector.
Structura fibrei optice
1. miez
2. strat protector
3. invelis protector
Transmisia luminii in interiorul fibrei se bazeaza pe fenomenul de reflexie interna totala. Miezul, facut de obicei din sticla dopata (de ex. GeO2 + SiO2), este centrul de-a lungul caruia circula lumina, in timp ce stratul protector este facut din sticla pura (SiO2). Combinatia aceasta de materiale este dictata de indexul de refractie al acestora. Pentru a obtine reflexie interna totala, indexul stratului protector (din sticla pura) trebuie sa fie mai mic decat cel al miezului (sticla dopata). Invelisul protector este facut din plastic si geluri speciale, acestea protejeaza fibra de apa si influente mecanice.
Diferenta principala intre fibrele monomodale si cele multimodale este metoda de transmisia luminii prin miezul fibrei.
Un miez de fibra multimodala transmite mai multe moduri simultan (pentru simplificare - fascicule cu aceeasi lungime de unda). Propagarea acestor fascicule creeaza o dispersie modala, care scade semnificativ distanta si viteza maxima de transmisie. Mai simplu, semnalul se extinde in timp deoarece viteza de propagare a sa nu este aceeasi pentru fiecare fascicul in parte, acestea parcurgand distante diferite intre transmitator si receptor, rezultand in unghiuri diferite de reflectie.

Fenomenul de dispersie este practic eliminat in fibra optica monomodala care transmite doar un singur fascicul de lumina cu o lungime de unda specifica. In cazul fibrei monomodala fasciculul se transmite aproape paralel la axa fibrei. Viteza de transmisie pe fibrele monomodale sunt limitate de dispersia cromatica si de dispersia de polarizare. Dispersia cromatica este o combinatie intre dispersia cauzata de material si de ghidul de unda. Acest fenomen duce la degradarea semnalului, din cauza ca diferite componente ale semnalului ajung la receptor in timpi diferiti fata de ordinea initiala, totusi, semnalul nu este atat de afectat ca si in cazul fibrei multimodale. Exista si fibre in care dispersia este practic eliminata in cea de-a treia fereastra de transmisie (1550 nm).
Propagarea luminii in:
1 - fibra optica multimodala,
2 - fibra optica monomodala.
Miezul fibrelor multimodale si monomodale difera dramatic ca diametru. Miezul fibrelor monomodale are intre 8 si 10 micrometri diametru (de obicei 9 um), pe cand diametrul fibrelor multimodale are 62.5 sau 50 micrometri. In ambele cazuri, stratul protector are diametrul de 125 micrometri.
Diferenta dintre cabluri nu este vizibila - cel ce monteaza echipamentele trebuie sa ia in considerare tipul de cablu si sa aleaga echipamentele corespunzatoare. In cele mai multe cazuri, echipamentele pentru sudarea fibrelor optice sunt potrivite pentru ambele tipuri de fibre. Totusi, instalatorul trebuie sa potriveasca cu grija cablurile, echipamentele si accesoriile folosite la proiecte.
Marele avantaj al cablurilor cu fibra optica monomodala este posibilitatea transmiterii semnalelor (fara regenerare) pana la 120 de kilometri. In cazul fibrelor multimodale, raza de transmisie maxima este de aproximativ 2 km. Desigur, distanta reala de transmitere este determinata de dispozitivele optice aplicate si capacitatile lor. Dipol ofera o gama de echipamente monomodale si multimodale - de la dispozitive active cum ar fi media si convertoare video la variate accesorii cum ar fi conectori, adaptori, atenuatori si diverse accesorii precum conectori, adaptoare, atenuatoare si patchcord-uri.
Echipamente active ce folosesc fibre optice multimodale:
MEDIA CONVERTOARE
Nume:ULTIMODE M-023MULTIMODE M-023G
Cod:L10021L10025
Standard:EEE 802.3uEEE 802.3u, IEEE 802.3G
Raza transmisie:max.2 km
Lungime de unda Tx: 1310 nm
Lungime de unda Rx: 1310 nm
Viteza transfer:10/100 Mb/s10/100/1000 Mb/s
Conectori optici:2x SC2x SC
VIDEO CONVERTOARE
Nume:ULTIMODE V-021DULTIMODE  V-024DULTIMODE V-028D
Cod:L2102L2402L2802
Conectori optici:1x SC
Raza transmisie:max.2 km
Lungime de unda Tx: 1310 nm (transmitator) / 850 nm (receptor)
Lungime de unda Rx: 850 nm (transmitator) / 1310 nm (receptor)
Numarul canalelor video:1 (BNC)4 (BNC)8 (BNC)
Numarul canalelor de date:1 (RS-485)
Echipamente active ce functioneaza cu fibre optice monomodale:
MEDIA CONVERTOARE
Nume:ULTIMODE M-403MULTIMODE M-203GULTIMODE  M-207MULTIMODE M-407MULTIMODE M-207G
Cod:L11041L11025L11521L11541L11525
Conectori optici:2x SC1x SC
Raza transmisie:40 km20 km20 km40 km40 km
Lungime de unda Tx:1310 nm1310 nm (transmitator) / 1550 nm (receptor)
Lungime de unda Rx: 1310 nm1550 nm (transmitator) / 1310 nm (receptor)
Rata transfer de date [Mb/s]:10/10010/100/100010/10010/100/1000
Standarde suportate:IEEE 802.3uIEEE 802.3u IEEE 802.3GIEEE 802.3uIEEE 802.3u IEEE 802.3G
VIDEO CONVERTOARE
Nume:ULTIMODE V-201DULTIMODE  V-204DULTIMODE V-204DAOULTIMODE V-208D
Cod:L2121L2421L2423L2821
Conectori optici:1x SC
Raza transmisie:max.20 km
Lungime de unda Tx: 1310 nm (transmitator) / 1550 nm (receptor)
Lungime de unda Rx: 1550 nm (transmitator) / 1310 nm (receptor)
Numarul canalelor video:1 (BNC)4 (BNC)4 (BNC)8 (BNC)
Numarul canalelor de date:1 (RS-485)
Numarul canalelor audio:
- 1-
Numarul canalelor alarma
- 1-
De ce sa alegeti fibre optice:

  • mare volum de informatii transferate prin fibra unica
  • posibilitatea trimiterii semnalului pe distante lungi datorita atenuarii scazute a fibrelor optice
  • rezistenta totala la interferentele electromagnetice
  • greutate redusa si dimensiuni mici
  • nu exista riscul de electrocutare
  • rezistenta la conditii nefavorabile de vreme si de mediu (umiditate, descarcari electrostatice si altele)
  • cost scazut si in continua scadere
  • fiabilitate ridicata
 
George Popescu
Consiliere clienţi
COMPLETAŢI
BIBLIOTECA
Nou în bibliotecă
RECOMANDĂRI
 
Regulamentul | Reclamaţii | Download | Cookies | SitemapToate drepturile rezervate © 1996-2016 DIPOL sp.j.