COŞUL MEU
Coşul este gol

Convertor video CCTV - fibra optica ULTIMODE V-021D (1 x video, 1 x RS-485)
Convertor video - fibră optică ULTIMODE V-021D L2102 permite transmiterea unui canal video şi a unui canal de date (RS-485) printr-o fibră optică multimode pe distanţe de până la 2 km.
Convertor video CCTV - fibra optica ULTIMODE V-021D (1 x video, 1 x RS-485)
Setul convertorului V-021D
Convertor video CCTV - fibra optica ULTIMODE V-021D (1 x video, 1 x RS-485)
Vedere din faţă
Convertor video CCTV - fibra optica ULTIMODE V-021D (1 x video, 1 x RS-485)
Vedere din spate
Elemente distinctive:
  • 1 canal video
  • un canal de date unidirecţional RS-485
  • distanţa maximă de transmisie - 2 km
  • transmisie printr-o singură fibră multimode (WDM)
  • indicatorii LED arată starea de funcţionare
  • setul conţine transmiţător video, receptor video, 2 surse de alimentare
  • instalare foarte simplă
Convertoarele video ULTIMODE V-021D folosesc tehnologie de transmisie optică de ultimă oră, care asigură transmisia prin fibră optică a unui canal video şi a unui flux de date unidirecţional (de la receptor spre transmiţător). Acestea sunt posibile datorită tehnologiei WDM (wavelength-division multiplexing) - lumina laser de diferite lungimi de undă transmite semnale diferite pe o singură fibră optică, scăzând semnificativ costurile de implementare. Setul L2102 conţine două module - un transmiţător video notat cu "T" şi un receptor video marcat cu "R" - şi cele două surse de alimentare (de 5VDC/2A).
Unul dintre dispozitive transmite semnal optic în fereastra de transmisie II (1310 nm), în timp ce receiver-ul foloseşte fereastra I (850 nm). Senzitivitatea receiver-ului şi ieşirea transmiţătorului sunt adaptate pentru a transmite informaţii până la 2 de km. Dioda laser durabilă cu rezonator Fabry-Perot asigură un timp mediu de bună funcţionare (MTBF) de cel puţin 100.000 de ore (mai mult de 11 de ani).
Setul este compatibil cu sistemele NTSC/PAL/SECAM şi asigură o transmisie video live de calitate superioară pe distanţe de până la 2 km, mult mai lungi decât cele oferite de dispozitivele standard. Posibilitatea de a transmite semnal de control (RS-485) de la receiver-ul video la transmiţătorul video permite utilizarea camerei PTZ.
Specificaţii:

Port optic Conector: SC
 Distanţă: 2 km
 Lungime de undă: 1310/850 nm
 Transmiţător video: Senzitivitate Rx (data):-35 dB ... -3 dB
Putere Tx :-8 dB ... -3 dB
 Receptor video: Senzitivitate Rx:-22 dB ... -3 dB
 Putere Tx (date):-15 dB ... -5 dB
Video Număr canale: 1
 Conector: BNC
 Sistem: NTSC/PAL/SECAM
 Nivel/impedanţă: 1 Vpp / 75 Ω
 Bandă: 5 MHz – 7.5 MHz
 DG: < 1%
 DP: < 1%
 SNR: > 70 dB
Date Număr canale: 1
 Lăţime bandă: 0 – 400 Kb/s
 BER: < 10-9
 Interfaţă: RS-485
Alimentare şi mediu ambiant Temperatură de operare:  -10 ... 75 oC
 Umiditate de operare: 0 – 95 % (fără condens)
 Alimentare: 5 VDC /2 A

ATENŢIE!! Nu este permis să vă uitaţi direct la portul de fibre atunci când aparatul este conectat. Radiaţiile invizibile pentru ochiul uman pot deteriora retina!
De ce să alegem fibra optică:
  • posibilitatea de a transmite semnal pe distanţe lungi (atenuare scăzută a fibrelor optice - de exemplu, pentru lungimea de undă de 1550 nm atenuarea este de aproximativ 0,2 dB pe kilometru, ceea ce înseamnă că semnalul poate fi transmis la o distanţă de 200 km - fără reacţie)
  • transfer de informaţii de mare volum prin intermediul unei singure fibre;
  • rezistent la interferenţe electromagnetice;
  • rezistent la condiţiile meteo (umiditate, descărcări electrice şi altele)
  • fară posibilitate de interceptare
  • greutate redusă şi dimensiuni mici
Convertoarele video ULTIMODE sunt utilizate pe scară largă pentru transmiterea de semnale CCTV pe distanţe lungi şi în zonele expuse la condiţii meteorologice nefavorabile. Fibrele optice asigură izolare electrică completă şi rezistenţă la interferenţe electromagnetice. Mai jos este o aplicaţie demonstrativă pentru convertoarele ULTIMODE.
Sistem de control: KB-2000-3ACCTV 19Day/Night Speed Dome Camera TPOWER-S2
Exemplu de utilizare a unui video convertor ULTIMODE

Convertoarele video din seria ULTIMODE pot funcţiona cu toate camerele CCTV cu rezoluţie VGA. Oferta noastră include, de asemenea, convertoare video cu 4 intrări video şi canal de date ULTIMODE V-024 L2402, cu 8 intrări video şi canal de date ULTIMODE V-028 L2802.
Pentru distanţe mai mari vă oferim convertoare video ULTIMODE single-mode cu distanţă de până la 20 km. Un echivalent pe distanţe lungi al multimodului V-021D este converterorul video single-mode V-201D L2121.
Lista parametrilor pentru convertoarele video ULTIMODE din seria V-02xD
NumeV-021DV-024DV-028D
CodL2102L2402L2802
Conectori opticiSCSCSC
Distanţă maximă [km]222
Lungime de undă [nm]1310/8501310/8501310/850
Număr canale video
148
Conectori videoBNCBNCBNC
Sistem TVNTSC/PAL
/SECAM
NTSC/PAL
/SECAM
NTSC/PAL
/SECAM
Canale date
111
Interfaţă date
RS-485RS-485RS-485
Lăţime de bandă datepână la 400 kb/spână la 400 kb/spână la400 kb/s
Canale audio
---
Canale alarmă---
Alimentare5 VDC / 2 A5 VDC / 3 A5 VDC / 3 A
 
Convertor video CCTV - fibra optica ULTIMODE V-021D (1 x video, 1 x RS-485)
 
Regulamentul | Reclamaţii | Download | Cookies | SitemapToate drepturile rezervate © 1996-2016 DIPOL sp.j.