COŞUL MEU
Coşul este gol

Cablu universal singlemode ULTIMODE UNI-8SM (8 x G.652.D)
Cablul de fibră optică ULTIMODE UNI-8SM pentru instalări de interior şi exterior cu 8 fibre monomodale ITU-T G.652.D conţinute într-un tub central cu gel.
Cablu universal singlemode ULTIMODE UNI-8SM (8 x G.652.D)
Cablul de fibră optică
Cablu universal singlemode ULTIMODE UNI-8SM (8 x G.652.D)
Vedere îndeaproape
Caracteristici distinctive:
  • Cablu întărit cu fibre de aramidă
  • Tub central umplut cu gel
  • 8 fibre singlemode G.652.D
  • Tampon de 250 μm
  • Înveliş LSZH
ULTIMODE UNI-8SM este un cablu de fibră optică universal, destinat utilizării în instalaţii de interior şi exterior. Fibrele singlemode sunt securizate de cilindrul central cu gel. Gelul din cilindrul central formează un strat protector adiţional pentru fibrele optice, care este capabil să absoarbă stresul mecanic extern şi factorii de mediu dăunători. Firele de aramidă protejează fibrele împotriva stresului mecanic dar şi împotriva stricăciunilor cauzate de rozătoare.
Cablul ULTIMODE UNI-8SM este compus din 8 fibre singlemode. Schema de identificare a culorii straturilor tampon respectă standardul GB13993.3-2001. Învelişul (jacheta) este din material LSZH (polimer al unei alchene, rezistent la foc, cu emisii reduse de fum în caz de incediu şi zero emisii de hidrogen clorurat).
Fibrele singlemode utilizate sunt ITU-T G.652.D, în tampon de 250 μm. G.652.D sunt în prezent cele mai populare fibre monomodale datorită atenuării reduse cauzată de absorbţia ionilor OH în timpul procesului de fabricaţie (tehnologie LWP) precum şi datorită posibilităţii utilizării pentru transmisie a unei lungimi de undă cuprinsă între 1280 şi 1625 nm. Chiar dacă acestea pot fi utilizate între 1280 şi 1625 nm, fibrele G.652.D sunt optimizate pentru transmisii optice care au lungimea de undă de 1310 nm (atenuare mai mică de 0.36 dB/km) şi 1550 nm (atenuare mai mică de 0.22 dB/km). Cablurile de fibră optică sunt conforme cu standardele IEC 60793-2-50, EIA/TIA-FOTP şi ITU-T G.652.D.
Cablurile universale ULTIMODE UNI cu cilindru central cu gel sunt destinate instalaţiilor cu trasee de cablu pe orizontală, atît în interiorul cît şi în exteriorul clădirilor. Datorită dimensiunii reduse şi a flexibilităţii, acestea sunt perfecte pentru trasele ce folosec pat/conducte de cablu. Se pretează în special utilizării în cadrul reţelelor FTTH şi FTTB, conexiunilor de date între clădiri sau în camera serverelor.
Alte cabluri ULTIMODE universale de fibră optică:
  • ULTIMODE UNI-4SM L7644 - 4x fibre singlemode G.652.D,
  • ULTIMODE UNI-4MM L7354 - 4x fibre multimode OM2 50/125,
  • ULTIMODE UNI-8MM L7358 - 8x fibre multimode OM2 50/125.
Cablul este disponibil in uramatoarele cantităţi:
  • L7648 - la metru liniar de cablu ULTIMODE IDC-2SM
  • L7648_2000 - role de 2000 metri de cablu ULTIMODE IDC-2SM
Specificaţii:
NumeULTIMODE UNI-8SM
CodL7648
Numărul de fibre
8
Diametrul exterior (manta)6 mm
Greutate38 kg / 1000 m
Tip de fibră optică
singlemode
ITU-T G.652.D
IL<0.36 dB/km la 1310nm
<0.22 dB/km la 1550nm
Diametrul tamponului250 μm
Rezistenţă la compresie1000N / 100mm
Temperatura de funcţionare [°C]-40 °C. .. 60 °C
Temperatura de instalare-20 °C ... 70 °C
Secţiunea transversală printr-un cablu ULTIMODE UNI

1. Fibra optică în tampon de 250 μm
2. Gel
3. Cilindru central
4. Fibrele de aramidă
5. Mantaua (jacheta) LSZH
Sistemul ULTIMODE Building o nouă soluţie în domeniul instalaţiilor reţelelor optice de tip FTTH în interiorul clădirilor. Oferă o gamă completă de produse destinată implementării legăturilor bazate pe fibră optică, separat în fiecare cameră/birou din imobil.
Preţ pentru 1 metru
 
Cablu universal singlemode ULTIMODE UNI-8SM (8 x G.652.D)
 
Regulamentul | Reclamaţii | Download | Cookies | SitemapToate drepturile rezervate © 1996-2016 DIPOL sp.j.