COŞUL MEU
Coşul este gol

Produse ce nu se mai află în oferta curentă

Cablu distribuţie fibră optică singlemode ULTIMODE BS-48SM (48 fibre G.657.A2, easy access) [1m]
Cod: L7848
Retras din ofertă
Cablul de fibră optică ULTIMODE BS-48SM
conţine 48 fibre singlemode ITU-T G.657.A2.
Cablu distribuţie fibră optică singlemode ULTIMODE BS-48SM (48 fibre G.657.A2, easy access) [1m]
Cablul de fibră optică
Cablu distribuţie fibră optică singlemode ULTIMODE BS-48SM (48 fibre G.657.A2, easy access) [1m]
Cablul de fibră optică
Caracteristici distinctive:
  • 48 fibre singlemode,
  • întărit cu 2 fâşii de aramidă,
  • proiectat pentru a putea fi decupate în cablu "ferestre" de acces la fibre,
  • construcţia cablului protejează fibrele în momentul decupării,
  • posibilitate de extragere a unei fibre cu o lungime de 20 m,
  • fibre singlemode G.657.A2,
  • înveliş LSOH,
  • cablul optic standard utilizat în sistemul "ULTIMODE Building".
ULTIMODE BS-48SM este o componentă a unui sistem inovator de cabluri din fibră optică cu acces facil la fibrele individuale, fiind folosit cu succes în instalaţiile din clădirile foarte înalte. Fibrele optice pot fi ramificate direct către abonaţi fără a mai fi nevoie de joncţiuni suplimentare. Fibrele individuale sunt foarte uşor de extras datorită faptului că acestea nu sunt conţinute într-un tub central cu gel.
Modalitatea în care au fost construite cablurile ULTIMODE BS dau posibilitatea instalatorului să decupeze (în înveliş) ferestre de acces la fibrele din interior fără riscul deteriorării acestora. O protecţie suplimentară este oferită şi de cele două fâşii de aramidă din învelişul extern, care, pe lângă consolidarea şi stabilizarea cablului acţionează şi ca bariere de protecţie pentru lama cutterului în momentul decupării de ferestre de acces.
Cablul ULTIMODE BS-48SM conţine 48 fibre singlemode. Schema de identificare a culorii straturilor tampon respectă standardul GB13993.3-2001. Învelişul (jacheta) este din material LSZH (polimer al unei alchene, rezistent la foc, cu emisii reduse de fum în caz de incediu şi zero emisii de hidrogen clorurat).
Sunt folosite fibre singlemode ITU-T G.657.A2 cu tampon de 900 μm. G.657.A2 sunt în prezent cele mai populare fibre monomodale, fiind defapt o versiune îmbunătăţită a fibrei G.652.D. Fibra poate fii în formă de role strânse datorită atenuării reduse, pe când alţi parametri sunt şi mai buni (atenuarea este mai mică de 0.35 dB/km la 1310 nm şi mai mică de 0.20 dB/km la 1550 nm). Particularitatea acestei fibre este atenuarea redusă în rolă - la 1550 nm, 10 spire cu raza de 15 mm atenuarea este <0.03 dB şi la o spiră cu raza de 7.5 mm atenuarea este <0.5 dB.
Bineînţeles, raza minimă de îndoire a fibrei şi a cablului nu este aceeaşi. Ea depinde de standardul şi caracteristicile fibrei, întrucât aceasta din urmă trebuie considerată a fii 20x din diametru exterior al cablului.
Cablurile ULTIMODE BS sunt proiectate petru reţelele de fibră optică ale clădirilor înalte şi a unităţilor multi-locative (UML). UML sunt clădiri comerciale sau rezidenţiale ce includ "spaţii deschise". Acest tip de cablul este deasemenea util şi în cazul instalaţiilor din clădiri vechi, cu coloane de cablu înguste ce nu permit instalarea mai multor cabluri. În acest ultim caz, utilizarea sistemului "ULTIMODE Building" şi implicit a cablurilor cu acces rapid, permite furnizorilor de servicii de bandă largă implementarea mult mai rapidă şi facilă a reţelei de distribuţie.
Dipol oferă spre vânzare o gamă de cabluri distribuţie din fibră optică - cu 12, 24, 36 şi 48 de fibre single-mod (G.652.D and G.657.A2) ULTIMODE
Specificaţii tehnice:
NumeULTIMODE BS-48SM
CodL7848
Numărul de fibre48
Diametru exterior (manta)13.5 mm
Greutate145 kg / 1000 m
Tip de fibră opticăsingle-mode.
ITU-T G.657.A2
IL< 0.35 dB/km at 1310 nm
< 0.20 dB/km at 1550 nm
Diametrul tamponului900 μm
Rezistenţa la compresie500 N /100 mm
Temperatura de funcţionare- 20oC...60oC
Temperatura de instalare- 20oC...70oC
Secţiunea transversală printr-un cablu ULTIMODE BS

1. Semn pentru decuparea ferestrei de acces.
2. Tub central cu fibre optice.
3. Fâşie de aramidă.
4. Teacă LSZH.
5. Fibră cu tampon de 900 μm.
Sistemul ULTIMODE Building o nouă soluţie în domeniul instalaţiilor reţelelor optice de tip FTTH în interiorul clădirilor. Oferă o gamă completă de produse destinată implementării legăturilor bazate pe fibră optică, separat în fiecare cameră/birou din imobil.
Aplicaţii tipice:
  • reţelele moderne de tip FTTx care necesită cabluri usor de acces;
  • clădiri comerciale sau rezidenţiale cu mai multe birouri sau apartamente;
  • clădiri înalte, spaţii comerciale, locuri de parcare;
  • instalatii de interior pentru case şi apartamente.
De ce sunt utilizate cablurile cu acces rapid:
  • instalare rapidă, fără echipamente de specialitate;
  • număr minim de lipituri;
  • costuri reduse;
  • soluţie completă pentru operaţiuni de distribuţie, *joncţionare şi terminare a cablurilor de fibră optică;
  • utilizare universală - în clădiri înalte şi unităţi multi-locative, precum şi în clădiri joase cu întindere mare.
  • }
Preţ pe metru liniar
Retras din ofertă
 
Cablu distribuţie fibră optică singlemode ULTIMODE BS-48SM (48 fibre G.657.A2, easy access) [1m]
Cod: L7848
George Popescu
Consiliere clienţi
COMPLETAŢI
Nou în bibliotecă
RECOMANDĂRI
 
Regulamentul | Reclamaţii | Download | Cookies | SitemapToate drepturile rezervate © 1996-2016 DIPOL sp.j.